1922 Rosters      

WESTERN INTERNATIONAL LEAGUE

Calgary Bronchos :  Batalina Tony C, Colwell Ira P, Connell P, Griffith William OF, Huser Harry LHP, Kerr John SS, Lewis Lincoln(Dodger) P, Lewis Frank C, Manda Carl 3B, Manouk Herbert P, Matteoni Mike C, McFadden P, Mooney John((Mack) OF, Nelson (Bat) C, Peek p, Rodgers Bill(Coyote) 2B/MGR, Rose OF, Schinkel Adolph OF, Steenegrafe Bill P, Zamloch Carl 1B

Edmonton Eskimos :  Andrews Ray(Red) 2B, Apperson Phil OF, Barnabe Charlie OF, Bonnelly Dick, Douglas Ken(Lefty) LHP, Fairbanks Fred RHP, Gleichmann Gustave 1B/MGR, Green Bo 3B, Hagerman Rip P, Hauger Arthur OF, Hodges Red OF, Kenna Eddie C, Miller Al LHP, Milligan R./Billy C, Morris Barney P, Stokke Gilbert 2B, Whaling Bert C, Young Athol(Pep) SS

Tacoma Tigers :  Balsano, Blenkiron Verne OF, Burke INF, Cadman Walt C, Chorlton 3B, Coleman P, Connolly Mike 2B, Cross Duke P, Engle George OF, Genin Walt OF, Grover Roy 2B, Hovey Phil LHP, Kilhullen Pat C, Paton SS, Plummer Raymond/Frank P/MGR, Raymond Tealey MGR, Robeke Henry RHP, Scott P, Shepherd Paul RHP, Snyder Bob OF, Solomon Mose 1B, Tait OF, Thomas 1B, Wolfram Frank RHP

Vancouver Beavers :  Bell Lefty P, Brindza Frank P, Brown Robert MGR, Burns R. 1B, Cooper , DelaGuera Louis 2B, Eley Orville LHP, Hansen 3B, Jenson OF, Kearns Barney 3B, Kierstead Red 3B, Marquis Jim P, May Herb P, Mooney John OF, Purtell Marty SS, Ritchie Pete C, Shoots Carl OF, Shoulder P, Solomon Mose OF, Tyler Warren P, Wiggins Carl 3B, Wilson Frank OF


SASKATOON CITY LEAGUE

C.N.R. (pennant winners in both halves of split schedule) : Art Jack 2B/SS, Atcheson Lawson P/OF, Dickenson Leonard(Tiny) 1B/SS, Falby Merrill P/OF/SS/2B, Forsythe Roy 1B/SS/2B/3B, Hall Jimmy/Johnny OF, King Cliff 2B/C, Lannon/Lanon 2B/SS, Leachman Jack OF/C/2B, McDonald R. SS/2B/3B/OF/P, Melhuish SS, Merkley OF, Peters Ed C (also Fifth Battalion), Roblin Art OF/SS, Roebuck Norm C/2B, Tait 2B, Taylor George C/1B, Thompson Bill MGR, Turnbull Alex OF, Watkins Ray 3B

C.P.R. :  Abbott Arthur 2B, Abbott Charlie P/2B/1B, Aitkenhead Andy C/2B Also Fawcett’s), Allan Roy SS/2B, Barrett 2B/SS/OF/P, Campbell Pete 1B, Fuller Earl OF/C/3B, Hilldrup Hank OF/2B, Hohner OF, Kosner MGR, L’Ami Oliver P, Langford Frank P/OF/2B, McCullough Joe 3B/2B, Murray Grant P/OF, Peasley OF, Robertson Jimmy LHP, Robillard W.(Bill) 3B, Sheedy Leo P (also Fawcett’s), Sheppard P/3B (also Elks), Talbot “Rube” C/OF, Thomas F. P/3B/OF, Veitch Bob OF/P/1B, Watkins 2B

Elks : Abbott 2B, Alexander Claude C/2B (also Fifth Battalion), Art G.(Toad) 3B, Ayres Steve SS, Bainbridge Jim P (also Fifth Battalion), Bigelow W.K. 2B/3B/OF (also Fawcett’s), Black Johnny 3B/2B/1B/OF, Brown Joe C/OF, Clouston Maurice(Bunny) SS, Coleman Danny MGR, Danis Phil 2B/SS/OF, Davis P/OF, Dickenson R.(Dick) 2B/3B/OF, Fairbairn Keith(Lefty) OF/LHP, Foy Bill 2B, Fraser C, Friessen Jack P, Handy Orin OF, Hirsch C, Hunter Harold C/OF, Kerr Mel OF (also Fifth Battalion), Martin Steve P/3B/OF/C, O’Donnell Lorne SS/OF/2B, Pool Guy P, Pugh Percy SS/OF/2B (also Fifth Battalion), Robinson Clarence SS/2B/C, Roebuck Norm C, Rooney Harry 1B/SS (also Fifth Battalion), Sheppard C (also C.P.R.), Shinski R. SS/OF, Weldon “Curly” OF/2B (also Fawcett’s), Wilson H.L.(Hobb) 1B, Woodman OF

Fawcett’s : (did not participate in second-series of season) Abbott 2B, Aitkenhead Andy C (also C.P.R.), Anderson 2B, Bentley SS, Bigelow C/P (also Elks), Brady Frank C, Brady Tom P/1B, Burns Bob 1B/2B/OF, Davis Bill P/1B, Fiske H. OF/C, Hill Bruce LHP/OF, Hohner P, Kelley SS/OF, Lee P/2B, Little Murray SS/3B/2B, Little Robert(Viv) 2B/SS, Lorimer OF, McLeod OF/2B, McNair Art 2B/3B, Merkley L.(Red) OF, Peterson Maynard 2B/SS/3B, Preston Ted C/2B/1B/3B/SS, Robertson OF, Robinson 2B/OF, Sanderson P/OF, Schroeder A. SS/P, Sheedy Leo P/OF/2B/3B/2B/1B (also C.P.R.), Shockey Carl 1B/OF, Shockey Ed C, Shockey Elmer 3B/P/OF, Stark 3B/OF/P, Weldon E.(Curly) OF/2B/1B/P/MGR (also Elks)

Fifth Battalion :  (dropped out of league part-way through second-series) Aiken Norm 1B/3B, Alexander Claude 1B/2B/C (also Elks), Bainbridge Jimmy P  (also Elks), Clouston Maurice(Bunny) 2B/SS/3B/OF, Craig OF, Gilbert J. OF/SS, Hunter Len OF/C, Johnston SS/OF, Kerr Mel OF/SS/LHP (also Elks), Leachman Les 2B/3B, Leslie A. SS/OF, Lyle Frank P/3B, O’Donnell Percy(Peck) OF/SS, Peasley Orville P/OF, Peters Ed C/P (also Elks), Pitman P/OF, Price A. P, Pugh Percy P/OF/SS (also Elks), Reid Alex P/OF/1B, Rooney Harry OF/1B/P (also Elks), Rooney W.(Bill) OF, Suter OF/SS, Winter Harold P/OF

Telephones :  (joined league in early August following departure of Fifth Battalion from second series) Bainbridge Jimmy P/1B/OF (also Elks/also Fifth Battalion), Cairns/Kerans OF, Colby 1B, Harmon C, Herron 2B, Johnston 1B/3B/SS/OF, Leslie SS/OF, Lyle Frank P (also Fifth Battalion), Mackie Carl OF/SS, Melsom OF, Murphy 1B, Pipe 2B, Pouli Harry P, Stratemeyer OF, Summers “Curly” SS/P/3B/C/MGR


SASKATOON MERCANTILE BASEBALL LEAGUE

Ashdowns :  Armstrong OF, Ashe Viv P/OF, Dundas OF/P, Fleming 2B, Flinery 2B, Garrison 3B, Hanratty OF, Hooper SS, Hunter H., Hunter L., Jackson 1B/C, Karans/Kerans 3B, Laidlaw A. OF/P/C, Laidlaw H. 2B, Petlow OF, Pipe OF, Preston C/1B, Robertson, Tetlow OF

Bankers :  Brownrigg OF, Carlson/Carlston C/OF, Craven 1B, Dayten OF, Freethy C/2B/OF, Hackney 1B, Hedley P, Hedman 2B, Kamin OF, Kearns OF, Kerr Mel P, Mackey OF, McFadyen C, Murray SS/OF, Parks OF, Robertson W. P/3B/SS, Schwinghammer C/OF/3B/SS

Canucks :  Abrams OF, Armstrong 2B, Bennett A. SS/OF, Burdett/Burdette OF, Cole OF, Craner C/OF, Forsythe Roy P, Headley OF/3B, Hillyard SS, King C, Kramer Bill OF, Leachman Jack C/SS/OF, Little M. 3B/SS/P, Little V. 2B/C, McCullough P, McGregor 1B, Merkley 3B/OF/SS/C, Miller 1B, Murphy Wilf 2B, Preston C, Tait Tommy P/2B/1B, Thompson OF

Government Telephones :  Bevan, Brooks OF, Brownrigg OF, Cairns/Kerans OF Campbell OF, Covey 1B, Finley 2B/OF, Harmon C, Heale OF, Hearn 2B, Johnston 1B/3B, Leslie SS, Nelson Phil P, Peasley 3B, Pipe 2B, Purdy 1B/OF, Robertson Jimmy P/3B/SS, Storey, Stratemeyer, Summers “Curly” SS/P/3B

Nationals :  Allminjvell 1B, Ashton C, Bennett A. 3B, Clarke 1B, Dale SS/OF/P, Downs P/3B/2B, Dunnett/Durnett OF, Forbes 3B, Hailwood/Hallwood OF/1B, Harper OF/P, Hobbs C/OF, Kamman 3B, King C, Laverne OF, Lee P/3B/C, Nelson OF, Ollman SS/OF/3B/P, Rowan OF/2B, Shaw C, Swan 2B, Vogel 2B/P, Yerex OF


SASKATOON ROTARY SENIOR BASEBALL LEAGUE

C.A.A. :  Benoit OF, Brennick 2B, Brust 3B/SS, Carey 2B/OF, Kearns C, Loran 1B, Marchisio 1B, McCurdy P/3B, McCurtle, McDonald OF, Manger P, Marchisio OF, Rogan SS/P, Saucier OF, Schwinghammer OF         

Christ Church :  Armstrong OF/2B, Ashe Viv P/SS, Bennett C, Drinkle SS, East 3B, Hunter 1B, Irvin OF, Howarth OF, McNair SS/P/OF, Montgomery 2B/OF, Skinner C, Urquhart C

Grace :  Cameron OF, Conn Maitland C/2B, Goodwin OF/C, Hooker 3B, Keeler 2B/SS, McAllister SS/2B, McMichael OF, Peacock 1B, Shillington OF, Robbins OF, Wensley OF, Willis Harold P

St. Thomas :  Broodworth SS, Chapple 2B, Clark 1B, Conkin P, Falloon OF, Gillespie 3B/C/OF, Hearon OF, Johnston C/3B/OF/SS, McCarter C, Robins G. OF, Robinson OF, Simpkins SS, Weir 3B/OF, White OF, Wylie OF

Third Avenue :  Aiken 3B, Bennett A. P, Bennett E. C/OF, Bonsor OF, Campbell 2B, Downey C, Gordon OF, Jordon OF, Lawson OF/3B, McKenzie SS, Robinson 2B/P, Vant 1B

25th St. Ba ptist :  Benoit C, Buck OF, Howell 2B, Jordon SS, Miller OF, Stevenson 1B, Titus OF, Vance P, Wilson 3B        
                                                      
Wanderers :  Boston 3B/OF, Craven P/SS/OF, Dowling SS/P, Holin/Hollen OF/3B, Iveson/Ivison OF/3B, Kearns C, Locke C, McDonald G. OF/SS/P, Ryan 1B, Thorpe 2B, Walecki OF

Westminster :  Baker Cam P/3B, Brown C/OF, Cannon OF/C, Coulter 1B, Graham SS/OF/2B, Guthrie OF, Lee A. 2B/3B, Lee C. OF, Martin Merril P/2B/C/3B, MacMillan/McMillan OF/SS, Postlewaite OF, Shakespeare C. OF, Shakespeare #2 OF/2B        
         
Y.M.C.A. :  Aitkenhead Andy SS/C, Cuff Fred OF, DeGeer Earl C/1B, Hackney Russell 1B/OF, Herron Watson OF, Hooper Jim P/SS, Houlding Albert OF, Lawson Bevan OF/LHP, Leslie Eddie 2B, McDougall Alex 2B/3B, McQueen J. MGR, Monroe OF, Peasley Orville OF/P


REGINA NORTHSIDE LEAGUE

Elks  (second-half pennant winners) : Allan/Allen Jason(Jay/Babe) P/OF, Barker Freddie OF/1B, Bird Webb 1B/OF/P/SS, Brundage Fred OF/1B, Conrod R. OF, Darke OF, Davidson F. OF/2B, Green Tommy LHP/1B/2B/OF, Hoffman OF, Holmes George P, Irvin “Chum” C/OF/MGR, Leaf OF, Lewis P (also Leader), Lough Bill MGR, McIntyre OF/C/3B/SS, McLelland “String” P/OF, Molisky Billy 3B/1B (also Imperial Oil – second division), Moses Cliff OF, Parker Pete C, Rittinger OF/SS/P, Rogers Bill OF, Rowser, Seguin Napoleon(Frenchy) 2B/SS/3B, Snell Heinie OF/C, Symons P, Vineberg Leo SS/3B, Wolver Johnny 3B/OF (also Simpsons – second division)

Imperial Life (replaced Leader for second-half only) : Dent George OF (also Leader), Dunstan Kasimir MGR, Erskine C (also Simpsons – second division), Irvin Pete 1B (also C.N.R. – second division), Kain Terence(Ted) OF/P (also Leader), Lewis OF/P (also Leader), Martin OF/C, Milne Charley OF (also Leader), Moroschan Pamfil(Casey) P (also Leader), Moses Cliff OF, Nashburn Pete 3B/C (also Leader), Powels 1B, Rittinger OF, Rogers W. P (also C.P.R. – second division), Simons OF, Slade Cliff SS (also Leader), Smith Mathew “Mutt” 2B (also Leader), Spence OF, Timmis Bryan 1B (also Mounted Police – second division), Watt Charlie OF (also Leader), Webb OF, White Russell P/2B/3B/1B/OF (also Leader), White W.(Bill) C/3B (also Leader), Wolver Johnny OF (also Simpsons – second division)

Leader (voluntarily surrendered franchise following first-half of schedule) : Achtzener C/1B, Dent George OF, Farquhar Jack 2B, Habermiller Martin P, Kain Terence OF/P, Lewis P/OF (also Elks), McInnis Norm C, Milne Charley OF, Moroschan Pamfil(Casey) SS/P, Nashburn Pete 3B, Nelson Tommy 2B, Robinson C, Slade Cliff OF/SS, Smith Mathew(Mutt) SS/2B/3B, Vennells Bill 1B/MGR, Watt Charlie OF/1B, White Russell P, White W.(Bill) C 

Probus Club : Acaster SS/OF, Alexander OF, Baldwin W.(Bill) 3B/2B, Bennett A. OF (also Orange Lodge – second division), Bennett Cy OF/1B/C, Browne Cecil 1B/P/SS, Childs 1B, Coleman OF/3B/2B/SS, Crawford Grant SS/P/OF, Dutkowski L.J.(Duke) MGR, Fraser Roy OF, Gottselig Johannes(Johnny) P/OF/SS, Gottselig Pete P/OF/1B, Hackney Miller OF (also Imperial Oil – second division), Hammond OF/2B/3B, Hepburn SS,  Keeble/Keebles SS/C (also C.P.R. – second division), McDougall Len 2B, McDougall Reg OF, Parker Pete C/P/SS/MGR, Peebles Brick 1B, Pentz Dave OF, Spence OF, Thomson Freeman, Thompson P, Wilson “Butch” OF

Winners’ Club (first-half pennant winners) : Bannister Bill P/OF/2B, Blacklock C/OF (also C.P.R. – second division), Brown SS/2B, Cameron OF, Conrod “Stuke” SS/1B/OF/P, Drew Keith(Slats) 1B, Gilmour P (also Dewdney Dodgers – third division), Grassick Gordon 3B, Kain Terence(Teddy) P, Kreutzer P, Leigh Stew C/OF/P/2B, Lindsay Vadis OF/P/2B, McEachern OF, Milne Howie 2B/SS/OF/3B, Naismith SS (also C.N.R. – second division), Radu Pete LHP (also Imperial Oil – second division), Rogers Heinie OF/2B/3B/MGR, Rowand Jack OF/C/2B


REGINA NORTHSIDE BASEBALL LEAGUE  (SECOND DIVISION)

Canadian National :  Anderson OF/P, Brown OF, Calderwood OF, Cameron Gordon OF/P/SS/2B/C, Dickson OF, Galbraith C, Gates 1B, Gregory P/OF, Hay OF, Heap OF/P, Hickey 3B/SS, Irvin Pete C/1B (also Imperial Life – first division), Kenoweth, Koplin/Kopplin 1B/OF, Longpre “Mickey” 2B/1B/3B/OF/MGR, Kopplin OF, Kritzweiser Otto OF/2B/3B (also Beavers – third division), McEachern “Scotty” OF/P, Martin 2B/OF, McIntyre SS, Moses OF/2B/C/P, Naismith Harvey SS/2B/3B (also Winners’ Club – first division), Page 3B, Prault OF, Schwindt OF/C, Snook OF, Spence “Red” C, Tannahill OF/LHP, Trifinov OF, Wilson P

Canadian Pacific :  Blacklock C/OF/P (also Winners – first division), Blair A. OF/1B/SS/3B, Blair K. 1B, Blakely OF, Brotman OF, Burnett P, Crawford SS/3B/OF/P, Davidson OF/1B, Drew C. C/OF, Drew R. P, Evoy 3B/OF, Hewitson R. OF (also Dewdney Dodgers – third division), Holden OF, Irvine OF, Johnson OF, Keeble C (also Probus Club – first division), Markham P, McPhee 3B/OF, Robinson 3B/P/C/OF, Rogers A. OF, Rogers W. P/OF, Sandstrom 2B/3B, Snell “Rancher” 3B/P/OF, Symons SS/2B/3B/1B/OF/P, Webb OF/3B, White OF, Wolfe 1B, Wright OF/1B

Imperial Oil :  Cameron Ernie(Slim) 3B/1B, Cameron 1B, Campbell C/3B, Chapman OF, Conrad LHP, Creighton OF, Dyer P/OF/2B, Edge C, Elder OF, Gogan/Grogan SS/2B/3B/OF/C, Hackney Miller SS/3B (also Probus Club – first division), Hoffman SS/OF/1B, Jackson 2B, Jampolsky SS, Kopplin OF/2B, Lalie OF, Leason OF, Logan 3B, Lucas 1B, McInnis Art P, McInnis N. C, Molisky SS, Neal 1B/OF, Norris O. P/OF, O’Dell OF/2B/3B, Radu Pete LHP/OF (also Winners’ Club – first division), Ritter OF, Smith C, Snook 2B/OF/C, Snyder OF, Stewart OF, Sukow 3B/SS (also True Blues – third division), Thom OF

Mounted Police :  Canty “Nig” SS/3B/2B/OF, Cathro P (also City Hall – third division), Chalmers OF, Cromb 1B, Cronkhite C/OF, Dick OF, Gale OF, Helfrick Joe P/2B, Hinchey 3B/SS/P, Howe OF/SS, Kasenberg/Kasenburg P, Kettleston P, Martindale C/3B/OF, McTavish OF, Paquet OF, Reagan/Regan 2B, Richardson 2B/2B/OF, Roop P/OF/3B, Ross OF, Sunderland OF/P, Tilcox OF/SS, Timmis Bryan 2B/SS/1B/C, Watt 3B

Power House/Orange Lodge :  Argue OF, Bennett A. 3B/P/OF (also Probus Club – first division), Bennett Charley OF/1B/C, Bourcier P/OF, Brown SS/3B, Burnett OF, Caldwell OF, Childs 1B (also City Hall – third division), Coleman 3B, Davidson 1B, Duncan 2B/OF, Galger P/OF/3B, Gray Bill(Raffles) OF/SS/2B/MGR, Harper C. P/C, Harper L. OF, James C/P, Kasenburg P, Kritzweiser Otto 3B (also Beavers – third division), McGregor OF/1B, Morrison O. OF/3B, Morrison S. SS, Norris 3B/OF, Orr Bert P/C, Page OF/P/C/2B, Powles 1B/2B, Robbins LHP, Ryan 1B/2B, Schneider OF, Taylor 2B, Tennian C, Trifenov/Trifunov James OF/P/SS, West 3B/SS/1B

Simpson’s :  Bulloch/Bullock SS, Deacon 3B/OF, Erskine C (also Imperial Life – first division), Cameron E. 1B, Fogarty OF/MGR, Folk Tony OF, Habermiller Martin P/OF, Helfrick 3B/P, Hinchey 3B, Jean OF, Martin OF/P, Massier OF, McTavish OF, Webb OF/3B/C, Wolver Carl SS, Wolver George 2B, Wolver Johnny P/SS/OF/3B Also Imperial Life – first division), Wolver W.(Bill) 1B


REGINA NORTHSIDE BASEBALL LEAGUE  (THIRD DIVISION)

Beavers :  Brodie P/OF, Buckow 2B, Bullied OF, Calderwood SS/2B/3B/OF, Crawford 3B/SS, Cummings OF, Kritzweiser C. 2B/P, Kritzweiser Otto 2B/SS/P (also C.N.R. – second division), Leighton 2B/P, Lenson OF, Mazurek SS/OF/C, McCall OF/C/SS/3B, Nolan P, Orton 1B, Stevens C/SS/2B/1B/3B, Watt OF

City Hall :  Brow OF, Cathro P/2B/OF (also Mounted Police – second division), Childs 1B (also Orange Lodge – second division), Douglas OF, Elder C/3B, Fulton SS/P, Galbraith OF/C, Hepburn 1B, Hesse SS Lackey 2B, Lawrence P, Malcolm 2B, Malone 3B/OF, Merrill Bing P/2B, Peacock P/2B/OF, Reid 3B, Stewart OF, Sturdy OF, Thom OF/C/2B

C. N. Express :  Arnold OF, Courteney/Courtney 1B/2B/SS, Dobson P, Forrest OF, Gore OF, Gottselig 1B, Greenaway 1B, Hay “Fat” OF/2B, Hepburn 1B/3B, Irvin J. 3B/2B/SS/1B/C/OF, James P/1B/OF/2B, Jolly OF, Kritzer P/1B, Machan C, Page 3B/P, Scott SS, Smith 2B/SS/OF, Walker OF, Webb SS, Wilson 2B

Dewdney Dodgers :  Allinson OF, Barnett P/OF, Benson 2B, Bird Webb 3B/SS/1B/P/OF, Burnett 1B/OF, Cassell OF, Crawford OF, Davidson OF/P/3B/SS/1B, Gilmour P/1B/C, Hewitson L. OF/1B, Hewitson R. OF/P (also C.P.R. – second division), Mathers C/1B, Norris 1B, Pettinger OF, Thompson OF/3B/SS, Webb SS/3B, Wilson OF

True Blues :  Armstrong 3B/P, Arnold OF/P, Bouck SS/2B/C, Bullied P/3B/OF, Burton OF, Butcher 2B/C, Dagneault P/OF, Fisher Jack P/3B, Galbraith C, Gilles OF/SS/C, Marchand OF, Martin 2B, McKay 3B/OF/SS, McLean 1B/OF, Nesbitt 1B/OF, Palmer OF, Smith 2B/OF, Sukow SS (also Imperial Oil – second division), Tompkins P/OF

Y.M.H.A :  Brault, Carp SS, Cismus C/OF, Cook C, Crawford SS/2B, Edge C (also Imperial Oil – second division), Fabish SS, Feller 3B/OF/1B, Finn Jack 1B/MGR, Geddel 3B, Gertel OF, Gitterman P/2B/OF, Gold C, Jampolsky SS/3B/C, Lesk OF, McGregor C, McMahn C, Salter OF, Silverman OF, Whaley C, Wiley OF, Yancovitch Abe P/2B


MOOSE JAW CITY LEAGUE

C.P.R. : Bowman SS, Clarke OF, Cook SS, Emerson 1B, Frizzell OF, Haight George 2B, Hinchey OF, Hoover OF, Kent P/OF/1B, Lindsay OF, Lutzenheiser OF, McBurney 1B, Mills Don “Haddo” C, New P/OF, Pascoe Allan(Pallie) 3B/SS/OF, Tigue OF, Walker OF/SS/P, Waugh Murray 3B/C, Westbrook 2B/SS, Wilson Gordon(Smokey) P/1B/3B, Wilson #2 SS

McKenzie-Stewart’s (first-half pennant winners) : Dixon Floyd C, Haigh George P/OF/2B/1B, Henderson Cliff OF/1B, Hunter OF, Innis OF, Jenner Jiggs 3B/OF, Johnson SS/C/OF, Lee 3B, MacDonald Jim P/1B/SS/2B/3B, McKeown “Curly” SS/P, Patterson OF, Robinson Chuck 2B, Scott S. OF, Taylor OF, Wilson 1B/P   

Moose Jaw Hardware : Armstrong Al 3B, Banting P/3B, Bryant C/OF, Clarke OF, Dixon 1B, Edge C, Gibson P/OF, Goodenough OF, Hall OF, Hare OF/P, Innis OF, Loutzenheiser C, McCulloch 2B/OF, Mowbray Fred SS/3B/OF, Nairn 2B/SS, Olson OF, Pascoe 2B/1B, Peterson 3B, Rorison C/OF

St. Joseph’s (second-half pennant winners) : Craigen Hugh C/OF, Dawson Johnny/Jack 3B, Feist 2B/SS/3B, Gallant OF/C, Green 3B, Hyland Bus 2B, Mapes H.(Molly) OF, Mapes Roy P, McDermott OF/C, McVeigh Charlie 2B, O’Day William “Hank” 2B, Smith OF, Ruzicka SS, Upex Joe 1B


PRINCE ALBERT CITY LEAGUE

C.N.R. (pennant winners and playoff champions) : Alston OF, Baimbridge P, Bennett OF, Casey Allan C/SS, Coates 1B, Davis “Red” SS, Erickson 2B, Gillett C, Griffin OF, Hill C, Hood 3B/2B, Johnson OF, Kennedy OF, McEwen Fred OF, Morten OF, Mumm Art P/2B/3B, Oliver Jack 2B/3B, Pridham 2B, Roberts OF, Tarvis OF/1B, Thompson Fraser “Slats” P/OF

Colleston  : Garvin OF, Given Ed 2B, Given Eric 1B, Given F. OF, Given Raef C, Given T. P/SS, Given W. 2B/1B, Griffen 2B, Hobbs SS/OF, McFadden R. OF, Nicholson OF, Piercy Chet 3B/P/OF/1B, Plaxton OF, Russell Andy OF/SS, Vickers 3B

Knights of Columbus : Ashwin Guy 1B, Blanchfield OF, Brennan OF, Brinley P, Byers P, Carr H. OF, Coombs Bowser OF, Flager OF, Lee Barney P, Lemon C, Logan OF, Lozier P, Malmann Ernie OF/C, Newbatt Nels C/OF, Oliver N. 2B, Permack OF, Rosser Giffy 3B, Simpson 3B/OF, Thompson P, Warren 3B, Woodman J. OF, Wright E. SS


EASTERN KIRKELLA & MAINLINE BASEBALL LEAGUE

McAuley MB :  Kernan P, McAuley A. P, McDonald C, McGillivray P

Moosomin :  Mullin P, Nelson C

Rocanville :       
                                                          
Wapella :  Graham P, Purdy P, Stenshoel C

Welwyn :  Atkins OF, Campbell 2B, Clendenan SS, Hogel OF/Logel P, Ireland OF, Macouck P/1B, McDougall C, Peak 1B/P, Webster 3B


FERTILE VALLEY BASEBALL LEAGUE

Conquest :  Benson 1B, Bevis D. P, Bevis F. SS, Black 3B, Clark P, Frummerie C, Heine OF, Isley “Doc”, McGuire 2B, McMillan OF, Morris P, Smith C, Whiteley OF        
                                   
Milden :  Dugan C, Glen P, Goodwin C, Goshie P, Maguire Pete P, Matthews C, McCallum, Shatilla P            
                                   
Wiseton :  Ariett, Baiscor P, Lytle C, Manson, Seward C, Sucee P, Usher P  


BIG FOUR LEAGUE

Antelope Lake :

Gull Lake :  Beeson 1B, Cook OF/2B, Dyer OF, Gorrell 1B, Harris 2B/SS, Hinton C/OF, Imhoff 3B/C, Jahren Ingie P, Johnson OF, Majory 3B, Piper OF, Traverse OF, Trustem SS   

Swift Current : Armstrong Alan(Lefty) P, Borthwick Jim P/OF/SS, Carney J. C, Catherwood G. P, Dakin(s) G. C/OF, Daum A. Ivory 1B, Dempsey Joe 3B, Elliott Abe 2B, Greenblat J. OF, Herman Fred OF, Jahran Ingy P/2B, McIntosh D.G. MGR, Reidler A.(Gus) C, Reidler Richard(Dick) OF, Reidler S. RF, Robinson Wes SS, Strong E.(Lefty) P, West Neil OF

Tompkins : Ford L. 1B, Ford T. OF, Gerscellian P, Lentsch OF, McEwan 2B, McGillivary 3B, Sampson C, Simpson OF, Stewart SS, Winters P/2B


SOUTHERN SASKATCHEWAN SENIOR AMATEUR EXHIBITION GAME ROSTERS

Melville : Cheese, Curram/Curran, Ellis P, Erb, Grant, Harris Chester, Henderson, Rivard, Sankey, Steinert C, Winters Murray P

Moose Jaw : Armstrong Al 3B, Dawson Johnny SS, Edge C, Feist 2B, Frizzell J. OF, Frizzell T. C, Gallant OF, Haigh George P/OF, Henderson Cliff OF, MacDonald Jim 1B/P, Mapes “Molly” OF, Mapes Roy P, McKeown “Curly” SS/OF, McVeigh Charlie OF, O'Connor C, O'Day William “Hank” 2B, Pascoe Allan(Pallie) 1B, Robinson Chuck 2B, Ruzicka SS, Upex Joe 1B, Wilson P/1B

Regina : Baldwin Bill OF/3B, Bird Webb 1B/P, Browne Cecil 1B, Conrod “Stuke” OF, Drew Keith “Slats” 1B, Dutkowski OF, Gottselig Pete P, Green Tommy P/OF, Hay George SS, Irvin “Chum”RF/C, Kreutzer P, Leigh Stew C, Lindsay Vadis LF, McIntyre CF, McLelland P, Moroshan Casey OF/P, Parker Pete C, Rogers Heinie 2B, Rowand Jack OF, Seguin Napoleon “Frenchy” 3B, Smith Mathew “Mutt” 2B

Yorkton : Baimbridge Joe P, Ball “Pud”, Boyle “Lefty” P, Brown Harold, Bundy P, Doole Les 1B, Dufore/Dufort C, Eckhart “Dude”, Ellis P, Everett, Healy Ed C/P, Ripple, Schramm Ernie, Schumsky,Tait Frank SS, West Tommy P


NORTHERN SASKATCHEWAN SENIOR AMATEUR EXHIBITION GAME ROSTERS

Birch Hills : Bird P, Blackadder OF, Bright C, Cummings SS, French 2B, Gerlach L. OF, Gerlach Pete OF, Johnson 3B, Sheehan 3B, Simpson L. OF

Kinistino : Brinley 1B, Hanson P, Jansen SS, Kepner 2B, Lee OF, McClure K. OF, McClure T. OF, Nelson C, Schrader Abe 3B 

Melfort : Assaly M. 1B, Curbert OF, Fadden F. C, Greenway 2B, Herzog P, Montgomery SS, Motz R. OF, Ross G. OF, Tarves 2B  

Prince Albert : Ashwin 2B/1B, Bainbridge P, Casey C/3B/OF, Coates 1B, Davis OF/SS, Erickson 2B, Fraser C, Galarneau 1B, Gillett OF, Griffin OF/2B, Hood 2B, Mainmann C/OF, McEwen OF, Mumm P/OF, Newbatt OF, Oliver 3B/2B, Piercy P/2B, Rosser OF, Tarves OF, Thompson P/OF, Warren 3B, Woodman J. OF, Wright SS

Saskatoon Outlaws : Alexander Claude 1B, Ayres SS, Brown JoeM. C, Clouston Maurice(Bunny) OF, Falby Merrill P/OF, Leachman Jack 2B, O’Donnell Percy(Peck) OF, Peters Ed C, Poole P, Watkins 3B

Shellbrook : Balfour 2B, Bennett 2B, Bird P/1B, French SS, Hyatt 1B/P, Mattock OF, McLeod “Jock” 1B, Severs C, Weaver OF


SASKATOON EXHIBITION TOURNAMENT

Biggar Barton C, Besse Tom 3B, Dunbar 2B, Foster OF, Grant SS, Hanscum C, Lee B. P, Lee C. P, Neilson OF, Prosser OF, Rowley P, Warnstaff 1B

Conquest :  (also see below) Beavis C. P, Beavis D. 2B, Beavis F. SS, Benson 1B, Bissett Con 3B, Frumrie A. C, McGuire OF, McMillan OF, Morris P/2B, Whiteley OF

Davidson :  Amundrud H. 2B, Amundrud Oscar, Bellinger OF, Brown OF, Hamilton C, Jennings 2B, Lyle SS, Miller OF, Morrison 1B, Ramsay P, Spencer 3B

Denholm :  Bowers OF, Dennison 2B, Hawley OF, Johnson B. 3B, Johnson H. , Lambert, Mitchell SS, Smith S. 1B, Travis P

Langham :  (also see below) Brower 2B, Dear H. C, Dear W. OF, Douyle OF, Epp OF, Hanson 3B, Harder B. SS, Harder P. 1B, Yahn P

Humboldt :  Beyl P/OF/SS, Binley OF/P, Hanson 2B, Haskamp 3B, Hayes OF, Knowles OF, McClaren OF, Mitchell 1B, Moss SS/3B, Walker OF, Wolfe C

Macklin :  Batey OF, Brown OF, Goggins SS, Green, Husen P, Johnson 2B, Lapp 3B, Lisgard OF, Olson 1B, Scott C

Perdue :  (also see below) Allbon 1B, Gurnon C. 2B, Gurnon E. OF, Hoffman OF, McSorley C, Mitchell SS/3B, Mohr P, Pace OF, Unsworth 3B/SS

Rosetown : Bigelow OF, Bruge OF, Carnegie 1B, Handsen OF, Lewis Dodger P, Lewis Frank C, Shaw OF, Starky John/Jack 3B, Stokke Gib 2B, Tice SS


OTHER 1922 SASKATCHEWAN TEAMS/ROSTERS  (INDEPENDENT/LEAGUE UNKNOWN)

Abernathy :  Bell P, Bogart C, Cooey OF/2B, Dineen OF, McCargar/McCarger C. 2B/OF, McCargar/McCarger G. 3B, McCargar/McCarger N. SS, Penny OF, Thompson 1B, Warren P

Assiniboia :  Chaffee Al P, Dakin C, Devlin Gerald 2B, Dow OF, Hanson 3B/OF, Jackson H.R. SS, Kochen E. OF, McKenna OF, McKinnon P. OF, McLellan OF, Miller 3B, Moval C, Peterson 1B/OF, Thompson 1B

Aylesbury :  Allis K., Allis W., Amundrud Albert, Amundrud Oscar, Dreschler, Henry, Jennings G., Jennings O., Nordbye, Spencer            
                                                                          
Churchbridge :  Anderson C. SS, Johnson A. 2B, Johnson J. 1B, Johnson O. C, Padgett J. OF, Recklin F. 3B/P, Recklin J. OF, Recklin S. OF, Tremaine P/3B                      

Davidson :  Jennings P, Ramsey P

Dinsmore :  Dietrich C, Wilson P

Dooley :  Larson P, Markuson C          
                                                        
Gray :  Ford P, Lafoy D. P, Lafoy W. C

Kinley :  Dunbar P, McNab C        
                                              
Limerick :  Bondage C, Drew OF Lethbridge OF, Mahon OF, Miller D. SS, Miller George 3B, Sadler P, Stewart 2B, Thompson 1B

Lloydminster :  Brown P, Cooke C, Ferguson P, Huntsley D. P, Huntsley L. C

Lucky Lake :  Buchanan C, Jordan P, Tee C, Weidner P

Macklin :  Bissett OF, Brown OF, Goggins SS, Green P/OF, Huser P, Johnson 2B, Kelly, Lapp 3B, Lisgaard OF, Olson 1B, Scott C

Radville :  Fairs C, Kringen P       
                                                 
Rosetown :  Begley OF, Benson 1B, Berge/Berger OF, Bigelow 2B, Christopherson C, Daly, Hanson P/SS, Heartwell, Jennings 1B, Lewis Frank C, Lewis Dodger P/OF, Maguire OF/P, Miller Dick C, Morris 3B, Moyer SS, Payne 3B, Samuelson 2B, Smith P, Tice SS, Vechard P

Strasbourg :  Beatty, Cann, Leitch, Martin, McMitchell, McNeil, Paul, Plapner, Zeaner

Vanscoy :  Shockey P, Stewart C

Viscount :  Wolfe C. P             
                                      
Weyburn :  Beischel SS, Faulkner James(Lefty) P, Hart Gizzy OF, Hay H. 1B, Muirhead 2B, Smith OF, Stanley OF, Wertz 3B, Willard Sharkey C          
                                      
Wilcox :  Drew R. P, Metz C 
                               
Yorkton :  Baimbridge Joe P, Ball “Pud”, Boyle “Lefty” P, Brown Harold OF, Bundy P/OF, Doole Les 1B, Dufour OF/C, Eckhart “Dude” 2B, Ellis SS/P, Everett P, Healy Ed C/P, Tait Frank 3B/SS, Ripple, Schramm Ernie, Schumsky,Tait Frank SS, West Tommy P

Zealandia :  Franklin C, Myers P          

ALBERTA

CALGARY SENIOR AMATEUR LEAGUE

* Hustlers and Fourex, the respective winners of a two-half schedule, met in a what was intended to be a nine-game playoff but which was extended to a tenth game before the Fourex diamondeers prevailed four games to three with three games tied. The bitterly-contested series was earmarked by bad blood, the occasional bout of fisticuffs and a general disrespect of the umpires.

Cubs : Belisle P, Donaldson OF/C/3B, Elder OF/C, Guthro 2B/SS, Hayes P, Hickey P, Huffman Charlie OF, Lawther Johnny 2B, LepperFred 3B, Marshall OF, McLean Alf C, McTeer OF/3B, Milligan Harold P, Perry OF/3B, Sabourine 3B/OF/1B/P, Scott 1B, Timmins/Timmons OF/SS, Van Norman OF/2B/3B

Fourex  : Baxter Andy 1B/P/MGR, Black A. OF, Bride Jean 3B/SS, Castagner E. P/OF/1B, Costello OF, Edmunds/Edmonds F. OF/P, Gainer OF, Gibson Russ OF/1B, Good OF, Henderson Fred C/P/OF, Lucas Stewart/Stuart P/OF/1B, McNabb Carl(Mickey) OF/C, Mastell Frank OF, Reddick C., Savage Stan C, Smith “Red” 2B, Thompson G. OF/2B/P, Wiggs George OF, Young C. SS/3B

Hustlers : Armitage P, Barnett, Borgeans E.W. OF, Braithwaite H. SS/2B, Card Jerry OF, Carnegie Joe 1B/MGR, Donnelly Ab P, Foster OF, Gill “Mooch” P, Gillespie “Tiny” 2B, Graham OF, Helmer OF, Hetherington OF/1B, Houp OF, Howard Art(Blood) 2B/C, Loucks Johnny P, Luft Jim C, Mastel Frank OF, McKenzie Bobby P/SS/2B/OF, McMaster P, McTeer OF, Mickens Norm P/SS/C, Mickens W. OF, Monteith OF, Palfrey Hank OF, Stoddart G. 3B, Turner Bill(Fat) OF, Watts Freddie OF/2B, York SS


EDMONTON SENIOR AMATEUR LEAGUE

(Metropolitans dropped out of league in early June. Red Sox won the league pennant.)     

Calder : Besse C, Dodds Specs P, Fitkin/Fitkins P/OF, Forman Roy 1B, French C, Gladu Phil(Chief) P, Godbout OF, Hughes P, Keating C, Lee P, Lisky P, McAllister P, McConachie 3B, Olisky P, O’Neill OF,Pirot Henry OF, Prue P, Ray C, Stacey Jerry 3B, Thompson S. SS, Thompson L. 2B/P/1B, Turner C/OF

Fairview : Adams OF/2B, Carrigan Dan 2B/C, Coleman Jack MGR, Dodge Norman P, Dolighan Ambrose OF, Dolighan Russell 3B, Ferris P, Ford C, Fraser Jack OF, Gretner P, Henning John C, Horne Phil 1B, McDonald Hugh 3B/SS, McLeod Cliff OF, Steckle C, Whitelaw Wilkie P, Williams OF

Metropolitans :  Campbell C, Dodds Specs P, Faulkner P, Kelly P, McCormick P, Vance C

Morinville : Besse C/2B, Blades OF, Chabot OF, Couchene 1B/OF, Crozier Ken P, Derosier SS, Diamond Larry P/OF/2B, Evans C, Gibeault OF, Goode, Gosche 3B/2B, Leskard P, McCabe OF, Owens OF, Riopelle OF, Stack OF/P/3B, Steppes Alva MGR, Turcotte 3B/1B, Watson C

Red Sox : Campbell Clarence C, Chapman OF, Enright Jimmy OF/1B, Ferguson Walter C, Geddes Alva(Buzz) P/OF, Godfrey Thomas("Oats") P, Godson Reg MGR, Hamilton Perry SS, Hamilton Syd OF, Henderson Chuck 1B, Nehring Matt P/OF, Roalis J., Roots Jimmy C, Sibbett Alva 3B, Skitch Reg(Kitty) OF, Spencer W.("Chief) OF, Spiessman Orville(Cap) 2B


EDMONTON MERCANTILE LEAGUE

C.P.R. : Creighton SS, Dominy 1B, Faulder C, Kent OF, Lord 2B, Miller OF, Mountfield Red 3B, Whitlock OF, Whitelaw Wilkie P

Drug Clerks : Cohen 3B, Croittre SS, Martin Harry C, Matthews OF, McLean OF, Sherman 1B, Thomson OF, Wellington P

Journal : Bowling George 1B, Bowling Harold SS, Carney R. C/P, Deflaux C. 3B/OF, Dodge OF, Gerrie Fraser OF, Goodall Alf 3B, Hagerman R. OF/C, Hustler OF, Ingram OF, Kelley OF, Marskell Eddie, Marskell W.(Barney) 2B/3B, Pickles P, Pountney/Poutney B. P, Stevens OF, Whitehouse A. C/OF 

Radials : Adams 3B, Armitage, Blake 1B, Conlin, Dean P, Farquason OF, Hillman OF, Magish, Maguire 2B, McEwan SS, Read C, Whelpley OF


LETHBRIDGE CITY LEAGUE

(A 1922 league champion was never formally declared as disputes and stalling tactics characterized the end-of-season games)

Bronks : Green Art 2B/OF/SS, Green Len 3B/OF/MGR, Greenway Ralph SS/P/1B/OF, Heppler Arwin(Stag) OF, Holman 1B, Kennedy W. 3B/2B, McCrae/McRae OF, Morrison Gordon 1B, Sang Charlie C, Sofko P, Tambor Peanuts P, Walton 3B/2B, Wright OF

Cubs : Bonfadini Ernest C, Clendenan Cy P/3B/SS, Ferko 3B, Fletcher OF, Geoghegan Norman(Big Six) SS/P, Giles OF, Keiver OF/1B, Lars OF/2B, McCann 1B, Murphy 2B, Pounden 2B/P/OF, Schweitzer OF, Stone Orville P/3B/2B/SS

Miners : Cholluck OF, Greenway Gordon 2B/SS/OF, Hilling 1B, Huff C, Kostilinik OF, Ridpath Wade(Big Cheese) OF/2B/P, Seaman Steve P/3B, Turcotte Lawson OF/3B/SS, Vaselenak 3B/1B/P, Zubach Jack OF, Zubach Nick SS/C 


ALBERTA SOUTHERN LEAGUE

Barons : Gorrell Jerry MGR, Moore Josh, Pendergrast/Prendergast P, Starr 1B, Williams OF, Wobeck C

Champion : Little C, Siler George(Si) P, Skinner P, Starr Charlie, Sweet C

Stavely : Allan Alex C, Anderson Verne 2B/OF, Bouzyan Ferris(Shorty) OF, Clark Chuck, Haimer P, Haynes Lester(Slim) P, Jenkins Marc, Jenkins Roy 1B, Malchow Harry, Rea Happy OF, Reid Earl(Jersey) P

Vulcan :   Armitage P, Beckett 3B/C, Depoe OF/3B, Dick Jim 3B, Henderson OF, Isham 2B/1B, Kerr OF, Love Eddie P/OF/3B, Love Willard OF, Marcellus SS/2B, Recor Billy C/2B/OF, Seevers Red C, Shaw R. 1B/3B/OF, Vaughan OF/SS 


SOUTHERN ALBERTA LEAGUE

(Cardson won the 1922 league championship)

Cardston : Beazer Del P/OF, Cahoon Ab OF, Card D. 1B, Leadbetter, Long Ernie SS, Long Ken 2B, Long R. 3B, Matkin OF, McKenzie Jack C, McKenzie Rod P/1B/OF, Steed OF, Webster P

Magrath : Clark 2B, Crawford 2B, Harris E. OF, Hudson OF, Mercer A. 3B/SS, Minion Dallas P/C, Minion G.(Mick) OF/1B, Minion L. SS, Minion M. C, Minion Roy SS/OF, Shaffer H. OF, Taylor 1B, Toomer 3B, Viers Dale P

Raymond : Allan OF, Brewerton Lee P, Dahl C/2B, Fairbanks C. OF, Fairbanks Harry SS/1B, Harris OF, Hicken C, Kirkham 1B, Nalder Cliff P/SS, Neilson P, Ott OF, Paris 2B, Selman 3B, Skouson Don MGR, Weaver OF

Spring Coulee : Carter 3B, Clark 2B, Gilchrist Tiny P/OF, McEachern 3B, Mercer Jimmy C/2B, Morrison OF, Rice W. C, Ripley C.P.(Clarence) OF, Ripley C.T.(Chuck) OF, Ririe OF/P, Roberts “Lefty” OF/P, Sherman OF, Stellar 1B, West SS, Wood/Woods OF


CENTRAL ALBERTA LEAGUE

(Lacombe won the 1922 pennant)

Bentley Shamrocks : Langford P, Morrison C, Palmer SS, Whitsell J. P, Whitworth, Williams P

Joffre :  Osterland P, Sorenson C  

Lacombe : Bishop Jack P, Green Roy, Humphrey Corbett C, Jackson Fred 2B, McPherson, Miller Charlie, Norris George, Parker Harry, Ritz Hickey, Teare HarryF. SS

Rimbey : Connolly H. P, add Connolly W. C, Eley C, Lloyd A.,  Lloyd G. P, Pineo P


TWILIGHT BASEBALL LEAGUE

Clairmont :  Turner Gordon C, Turner Ralph

Grande Prairie :

Sexsmith :  Anderson Carl


RAINBELT LEAGUE

(Taber captured the eague title)

Bow Island :  Allan E. 1B, Allan O. C, Bateman B. OF, Bateman C. OF, Burns OF, Calder A. OF, Carlson G. 3B, Carlson H. 2B, Connors L. 1B/C, Davidson J. P, Emard J. P/1B/2B, Ganison C, Holder J. 2B, Hoaglin B. SS, Hopkins P, Mansfield B. 3B/OF, McLean B. C, Nevers H. 3B, Rolfe D. OF, Ross A. P, Ross E. OF, Winchomb H. SS

Foremost : Carruthers R. P, Carruthers W. OF, Chudleigh C/P, Fitzloff P, Frisco SS, Henderson 1B, Hunt OF, Medhurst 3B, Soliski C, Tetzlowe 2B 

Grassy Lake Hoppers : Bellamy SS, Dygert Fred OF, Emmert Edgar OF, Faller P. OF, Fortin C. OF, Gadsen, Harrison F. SS, Howe J. OF, Hudson, James B. 1B, James C. P, James Gerald 3B, Knudson Bert P, McKnight P, McNabb D. SS, Mills J. 2B, Raisbeck Jim P/OF, Snowden Alex C, Snowden Tom 1B, Walker E. OF, Walker K. 2B, Wasden T. C

Taber :   Anderson “Casey” OF, Dorey Dan SS/OF, Fowler H., Harris H.(Babe) C, Hodges Clint SS, Hodges Everett(Lefty) OF/2B, Johnson OF, Lee A. 2B, Lewis E. P/3B, Malo O. OF, Maron 3B, Morrow A. 1B/3B, Runnals L., Snowden A. 1B/OF, Towel OF, Tufteland Joe(Tuffy) P/1B, Wainman OF/3B/P, Walker A. OF, Wetterburg 1B


ROSEBUD LEAGUE

(Carstairs, the Southern Division champions defeated Olds, the Northern champs, to claim the league title.)

Airdrie : Brown P, McKay #1 SS/C, McKay #2 3B, McNeil OF, Nelson C/OF, Resvold/Rosvelt 1B, Smith OF, Thorburn OF, White SS, Williams P, Winter/Winters 2B, Withichuck OF

Bowden : Delong P/C, Thompson C/P, Wright P

Carstairs :  Boyce C, Drennan SS, Gilman, Guyn/Gwynn L. P/3B, Kelly 2B, Leismer E. OF, Leismer Lloyd 3B/P/SS, Miller H. OF/C, Molyneaux P, Sheriff Roy OF, Tidball 2B/1B, Weaver 1B, Weber P/3B/1B

Crossfield : Ballan P, Hall C

Didsbury : Honey C, Keith P, Studer P, Weaver, Weyman C

Olds : Bentz, Craig K. 1B/3B, Dillie 2B, Drew OF, Gregg SS, Gross Tony P/1B, Hamilton OF, Hansen/Hanson P/1B, Hinton C, Shennett OF, Wilkinson SS/C/3B/P


EASTERN CENTRAL LEAGUE

Consort : 

Loyalist : Hainer F. C, Hainer G. SS, Hainer H. P, Hainer W. OF, Main OF, McArthur G. 1B, McArthur W. 3B, Miller 2B, Price OF

Monitor : Drexter 2B/P, Foley P/OF, Gillam OF/2B, Helgerson 3B, Larder OF, McGirr SS, Purdy 1B, Sonquist C/OF, Stewart OF

Neutral Valley : 

Veteran  : 


HORSE SHOE LEAGUE

Ardley : 

Delburne : Blair Ted SS, Brady C/3B, Clendening Eric OF, Farries R. 2B, Folkard Robert C/OF, Slinger R.(Bob) P, Slinger Riley 1B, Storey C. OF, Zumwalt Nim OF

Gaetz Valley : Brown Jack OF, Carnegie C. P, Little Harold 1B, Manning Ted 3B, McDonald W. SS, Millen C. C, Millen Walter OF, Phillips OF, Slinger C. 2B

Great Bend :

Lousana : Kennedy C, Prudhomme E. P, Watson E. P


BUFFALO LEAGUE

Botha Bisons : Rasmussen P, Snyder #1 C, Snyder R. P, Zotley P

Castor : Matlock C, Parsons P, Waltham John P, Westergaarde P

Gadsby : Holcombe C, Leary P, Upgordon P

Stettler : Ellis C, Hurst Ray P, Moffatt P


OTHER ALBERTA

Amisk : Bedema OF, Campbell P, Carruthers 3B, Cruisnough 2B, Hendickson C, Longman O. OF, Mattoon Jack OF, Mattoon “Red” SS, McKissock 1B, Robbins

Bassano Bearcats :  Burrows Ralph P/3B, Craig Percy 3B, Crittendon OF, Ferguson SS, Fortier Billy C/MGR, McDonald 1B, Nelson C, ,Oderkirk Ray P, Roop 2B, Scott N. OF, Slapinski, Somerville, Stiles Eddie OF

Bawlf : Adam Hector C, Adams Frenchy 3B, Carrigan 2B, Horton SS, Murphy H. OF, Murphy #2 OF, Proctor 1B, Riley P, Silverwood OF

Bellevue : Carney Jack, Lund Buster P

Berwyn : Berry P, Harriett C

Big Valley : Arndol/Arnold W. 2B, Artzen C., Blocksome A., Cavanaugh J. OF, Cunnell A., Dorman D. “Curly” SS/P, Dorman O. OF, Gemeroy/Generoy G. P/SS/OF, Grant H., Hind/Hine C. 1B, Kavanaugh, Lewis G. C, Murray L. 3B, Stoetzel Joe P/OF

Bittern Lake : Busby Milton(Buzz) 3B, Carlson P. OF/P, Hanson Julius OF/P, Jasman Art C, Jasman Oscar 2B, Jasman R. OF, Olstad Bennie SS, Roth S. C, Roth T. P/OF

Blairmore : Brown J. C, Collins W., Gates Bill(Dinah), Grady L., Holman D., Levasseur Hank, McDougal J., McInnis H., McTeer A., Olsen O. P, Patterson George, Patterson J., Pruden M. P, Turner W., Vejprava Anthony(Tony)

Brooksona : Hambly C, Mattern P, Mullins P

Brule : Adams Hec C/OF, Bemester C, Chekaluk Steve P,  Datte 2B, Garrison E. “Ted” C, Hicks J. OF, Hushan OF, Leonard OF, Letcher L. P/1B, Lockhart OF, Powers L. P, Powers W. P, Scott Al 2B, Scott R. “Bob” 3B, Sparks H. SS, Tait/Tate Freddy, Zimmerman OF

Clairmont : Turner Gordon C, Turner Ralph P

Claresholm : Berg M. C, Berg Oscar P, Callahan/Callaghan C, Crawford SS, Frederickson P, Jenkins Mark P, Johnson P, Lang, Lewis Glen, Reid, Shoemaker, Stebbins P, Walker, Wyatt

Cowley : Carruthers P

Daysland : Ewing SS, Freeman 1B, Gillespie OF, Healy Len OF/P, Hendricks C, Ing OF, Roddick J. P, Roddick K. 2B, Standell C, Twitchell 3B

Edmonton Shilohs (referred to as the “Shilo colored team” by the Edmonton Bulletin) : Alexander C. OF, Alexander #2 SS/P, Anderson 1B/OF, Braxton C, Day OF/1B, DeBarros 2B, Dickens, King Johnny P, Slater 3B, Wagner OF/P

Edson : Latta P, Brown SS, Calhoun 3B, Hall 2B, Irwin OF, McKie 1B, Smith OF, Strand C, Watt OF

Elkhorn : Beach P, Humphrey P, Unland C 

Etzikom : Hand C, Heller OF, Hines #1 P/3B, Hines #2 OF, Paul 1B, Quackburner 2B, Thorpe SS, Weger 3B/P, West OF

Evansburg :  Birt 2B, Forbes OF, Goodwin SS, Grevey OF, Lafenbush 3B, Lockwood 1B, Mainwaring OF, Melling OF, Thelon P, Watson Tommy C

Grande Prairie : Turner

Hay Lake : Carruthers C, Dolighan SS, Doren OF, Douglas 2B, Horn 1B, Hustad 3B, McLaughlin OF, Molstad P, Scott OF

High River : Arnold C. 2B, Benton P, Blaney/Blayney SS/P, Commins P/2B/OF, Hagman C/P/1B, Jenkins P, Jensen P, Kelly 3B/P/1B, Laidlaw Grant OF, Laidlaw J. OF, Laidlaw W. 1B, Mills Claude OF, Rayman C, Rogers OF, Seigner OF/P/3B

Hillspring : Allred P

Hussar Hustlers :  Fox SS, Lemley P, McMahon OF, Muir P, Nelson C, O’Brian 2B, Orton 1B, Service 3B, Stephan OF, Warburton OF

Huxley : Bassett 1B, Fullerton 2B, Glickman P, Jones OF, Miller C, Painter OF, Ray OF, Robertson 3B, Thompson SS

Innisfail : Denney/Denny P, Law OF, Long 2B, Marks E. OF, McMahon 1B, Morgan 3B, Russell SS, Thomson C

Islay : Cromb 2B, Cronk OF, Ford SS, Guptil 3B, Hart OF, Lewis, Lombard P, McFayden 1B, Meehan C,

Killam : Murray Grant, Stubblefield, Washburn

Kitscoty :  Bills, McGregor P, Moore P, Smith, Stacey

Lougheed : Johnstone P, Scott C

Lundbreck : Walsh John P

Macleod : Callahan C, Charlton OF, Dean, Edwards C, Ferguson P, Gardner C, Godwin 1B, Greenway, Holman OF, Hutton, Johnson OF, Kirk SS, Mathlew, Murphy “Spud” 2B/P, Reid 3B

Manyberries : Carter 2B, Dahl P/SS, Davis 3B, Draege OF/2B, Duncan OF, Evanson OF, Grover OF, Hanes OF, Harper 3B, Holmes OF, Martin OF, Myers C, Pickney P, Quiske OF, Sillak 1B, Simonson C/P/SS, Starr A. 1B, Starr M. SS 

Medicine Hat Byngs : Bellamy J.1B/3B, Bracken LloydC. P/OF, Clark JackB. OF, Clark W.(Billy) OF, Connolly 3B, Connors Jimmy P/OF, Corey W. OF, Cory M.A.(Milt) OF,Goode C, Heppel 2B, Isom W.A., Knudson Bert P/OF, Mulholland Bill P, Partridge Ray OF, Rattray Jim , Rogers C, Sailer Chris P, Smeaton A.M.(Al) 1B, Trimble Norm OF, Waite Howard 2B, Wilson T./Mel(Speedy) SS, Yuill J.J.(Hop) OF

Minburn :  Bentley C, Hoskins P

Morinville :  Goode, Stack, Steppes Alva

Nanton : Bentley H. OF, Bondy, Kelly OF, Larson OF, Loree George C, McIntyre L. OF, McLeod Bill 3B/P, Newton, Nurcombe 2B, Sears H. 1B, Sears “Snow” P, Skeen Ernest P, Thompson A. SS

New Dayton : Gorrill Allie C, Hunt Tom P 

New Norway : Dahl, Olstad O., Tibbets

Orion : Barby I. SS, Barby Otto P/SS/3B, Cronkhite 1B/SS, Everson Jim C, Flynn Jim 3B/SS, Flynn Roy OF/1B/3B, Hoyt H. SS/P/C, Johnson Carl C, Miller 2B, Nelson OF, Peck OF/1B, Rogers OF/SS, Thompson 1B

Pendant d’Oreille : Fjield K. SS, Fjield R. 3B, Larson H. OF, Larson L. 2B, Nelson OF/P, Snortland OF, Stromson C, Thompson 1B, Wegner P

Ponoka : Brewer C., Dittberner/Dittburner P, Longman Vern, Rohwer P, Russell P, Stoddard/Stoddart C

Rockyford :   Brown P/1B, Bushman 1B, Graham OF, Kennedy OF, Knight Ralph 1B/SS, Miller W. 2B, Reisch I. OF/C, Schaefer F. 3B/OF, Smith F. OF, Smith M. C/P, Walker 3B/SS

Rosedale : Clapperson C, Golding P, Hendrie, McLeod P, Murdock P

Rumsey : Hine P, Miller C

Sedgewick : Anderson 2B, Culshaw C, Dagnal/Dagnall P/1B, Joy 3B, Manal OF, McMillan C, Metcalf P, Olson OF, Quinn OF, Rose SS, Steen OF

Sexsmith : Anderson Carl, Turner Cliff(Tiny) RHP

Spirit River : Forgie P, Lewis C

Tofield : Ball D. OF, Ball F. C, Calvert B. C, Jones B. OF, Lee Howard OF/P, Lee J. OF, Lerbeem 1B, Olstad J. 2B, Seale, Stolee E. SS

Vauxhall :  Nason Barney P, Rutherford F. C

Vegreville : Bice Norman, Blue Norman, Butchart Emile(Ellie) P, Smith, Spellman, Stoporik C, Whitfield Homer P

Vermilion : Burns 2B, Currie 1B, Fisher OF, Leslie P, MacKenzie C, Mead P, Robinson OF, Syska 3B, Thielen SS, Trimble OF, Wilmer C  

Viking :  Hoskins Monte

Warner : Luker J. C, Zimmerman Bill P

Wayne : Boucher P, Hetherington P, Lally P, Mitchell C, Nelson P, Smith

Wetaskiwin : Chandler SS/C, Craig Charlie OF, Gouchee C. 3B, Gouchee H. 2B, Harvey P, Humphrey L. C, Kadlac/Kadlic P, Luther P, Oslund Joseph(Happy) P, Ryan Perry 1B, Springer OF, View L. OF


MANITOBA

WINNIPEG SENIOR LEAGUE

Arenas :  Borwick "Slim" P, Byron Wally OF, Cuthbert Lawrie 1B/P, Doerr Ted OF, Dunbar Jim SS, Fingard Abe C, Frick Art OF, Irvine Dunc LHP, Lloyd Bert C, Maxwell Fred(Steamer) OF/MGR, May Herb C (also Norwood – M.A.B.A. senior league), Mooney Gerald OF, Nicholson 2B, O'Hearn P, Ross Alex P, Ross Angus OF, Siddle E./William(Snake) 3B, Stainsby Bert P/1B, Warren Fred(Bunny) 2B, Warren Greig OF, Wise Ness OF

Columbus Club :  Bouchard A.(Darky) P, Cass Eddie 1B, Flanagan Dr.S.S. OF, Flanagan Fred 2B, Foreman Herb OF, Franks Carl OF, Gillis Errol OF/3B, Johnson Leo P, Kaye P, Knight Bill SS, Legoff Tony OF/2B, May Sid P, McGrath George 2B/3B, Roche Wally OF, Severeid “Lefty” P, Shannon Jimmy MGR, Shannon Tommy OF/C, Sheppard Stuart C, Verville OF

Express :  Bennett OF, Brown Fred P/C/OF, Browne B. C/P, Burgess HunterE. OF/2B/MGR, Cann Pat 1B, Coop RHP, Dion Henry 3B (also Norwood – M.A.B.A. senior league), Elder “Lefty” LHP, Fairfield Finley P, Fleischman 3B, Frick Elmer OF (also Norwood – M.A.B.A. senior league), Fridfinnson Wally 2B, Gordon Tommy 2B, Guarnera Frank OF, Hogie 3B, Jones Buster OF/2B/P, Karahan Stevie 2B, McFarlane Packey 3B, Mooney Nelson C, Penu Steve SS, Phillips Art(Tiny) OF/C, Russell Andy P/OF, Stokes Ernie P/OF, Ward 3B, Washu OF

Tigers :  Armstrong Allan SS/3B, Austman Johnny(Slim) OF, Cockburn Bill C, Davis Bob OF, Gamey P, Gardiner Charlie OF, Gustman OF, Herzog Buckley(Buck) P/2B, Hill Alex P, Hood Tommy 2B, Hudson Gordon 1B/OF/SS/MGR, Hutter Frank 3B/SS, Johnston 1B, Macklen SS, May Toddy OF(also Norwood – M.A.B.A. senior league) , McDougall Harry P, McVey Ward OF, Moline OF, Peltier Wilf 3B, Rainford George P, Robertson Homer 2B, Rushworth Sally(Lefty) LHP, Singbush Ron(Singy) C, Sinnott 1B, Starr SS, Wacks OF, Wynant Oscar P (also St. Boniface – M.A.B.A. senior league) 

Transcona :  Anderson Wilf OF/2B/P, Atkins Art P/OF, Caslake Gordon OF, Chafe James(Chick/Lefty) LHP, Flanagan S.(Doc), Hind Jack p, Huget Pete P, Hutter Frank 3B, Marinelli Dick 2B, May Sid P, McCorquodale Dunc SS/C, McCullough Jim 1B, McPhail Barney C, McVey Carson OF, Morrison OF, Nestor Vic OF, Olien Alex C/OF (also Elmwood – M.A.B.A. senior league), Parkinson Ashley OF, Perlman Sam C, Sowerby 2B, Taylor P, VanVliet Murray OF, Woods 3B/C


MANITOBA AMATEUR BASEBALL ASSOCIATION SENIOR LEAGUE

Elmwood Giants :  Charman 2B, Devitt OF, Duncan G./T. OF, Firth B. OF/P, Guinan Tommy 2B/SS, Huget Pete P, Kaye Gordon P, Keedian Jimmy 1B/3B/P/OF, Kendall Jerry 3B, Larson W. 3B, McFarlane “Packy”2B (also Express – WSABL), McGregor Dunc OF/3B/P, McLennan Dan MGR, McPherson 2B, Neil 3B, Olien Alex C/2B (also Transcona – WSABL), Olien Olie P/1B/3B/SS/MGR, Oliver J. P/OF/SS, Peck H., Peterson John MGR, Schwatz C., Shandre J. SS/3B/OF/C, Simpson C. 2B/OF/C, Smith OF, Stevens J. OF, Stickler R. P, Strome Stan OF/P/3B, Strome T. OF, Trender 3B/OF (also St. Boniface), Walsh/Welsh J. OF, Weir Morley 3B, Wishart “Babe” OF/P, Young OF

Norwood Kolts : Bergson OF, Bradley Jimmy C/OF, Browne T. C, Clark/Clarke Cliff 2B/SS/P (also St. Boniface), Crowe Bill OF/P, Devitt OF, Dion Henry 2B (also Dominion Express – W.S.A.B.L.), Frick Elmer(Ed) OF (also Dominion Express – W.S.A.B.L.), Gibson Jimmy, Gillis, Grant 1B, Hultman Harold P, Irvin 1B/2B, Kutt Charley MGR, Legoff 2B, Levin “Sonny” 1B/OF/2B, Lewis OF, Mackie Dave, Marinelli Dick SS (also Transcona WSABL), Marion P/C/3B/OF, May Herb C (also Arenas – WSABL), May Toddy OF (also Tammany Tigers – WSABL), McConnell “Hippo” P/OF, McGrath P, McKenzie C, McNaughton Fred MGR, Menlove OF/1B, Myers, Nevilles “Lefty” LHP/OF, Raine/Rhain C/OF, Roberts “Lefty” LHP/OF, Seel Jack 3B/2B, Stewart 2B Chuck (also St. Boniface), Swartz 1B, Wilson 2B/SS/1B

Portage la Prairie :  Bailey “Doc” OF, Bell Alex C/OF/SS/3B/P, Costigan Louis/Tony 2B, Creasy OF, Dalzell Freeman P/OF/3B/SS/1B, Emerson 3B, Gasing “Lefty” P, Grobb OF, Hart 3B/P, Hill OF, Jarboe P, Kelly OF, Lake SS, Lobb SS/3B, McDonald Sel MGR, Metcalfe W.(Bill) OF/C, Millar C/OF, Mitchell OF, Richardson OF, Riley P, Scott OF/1B/C

St. Boniface Sons of Swat :  Baril Tony 3B/P, Beddome/Bedome Bob(Red) P/OF, Bertrand P/OF/3B, Bibeau OF/P/SS, Burns OF, Clark/Clarke Cliff P/OF (also Norwood), Gagnon MGR, Gallagher OF/P, Gladu/Gladue Derrick C/OF, Jette OF/C, King OF, Lavoie 1B, Lawton P/OF, Lemay OF/P, Leveque SS/P/C, Lockhart 2B, Marcoux 1B/C/OF, Moore 1B, Morgan SS, Savoie 2B/1B/SS, Stewart Chuck 2B (also Norwood), Trender P/OF/SS (also Elmwood), Wright OF, Wynant Oscar P (also Tammany Tigers – WSABL)

Winnipeg Medicals :  Affleck 3B, Allan 2B, Beggs, Bell OF, Bennett 1B, Burnell, Cantwell Dan OF, Clark OF, Cousley 2B/OF, Dahl Andy P/OF, Foltz OF/P, Helfrick W.(Dutch) SS/P/OF, Hull OF, Julian Harry LHP, Kelleher OF/SS/3B, Kennedy SS/OF, Klingbell 2B, Law P, Magill 1B/C, Marthery OF, Martin C/1B/OF, Mastberg OF/C, McCartney 2B/OF/C, McFarlane 2B (also Medicals), McIvor SS/3B/1B/C, Morfield, Nichol OF/P, Puhan Connie OF/3B/SS, Reddicks/Redlich Frank MGR, Rennie, Russell, Rutherford “Doc” P, Sanderson P/2B/OF, Serofin OF, Sheppard Johnny 3B/C/SS, Smith, Stephenson/Stevenson OF/P, Storey, Toole 3B, Triller P, Venables Dr.A.E. C/1B/OF/3B, Young OF


WINNIPEG COMMERCIAL BASEBALL LEAGUE

Bulman’s

Crescent Creamery :  Bouchard “Darky P (also Columbus Club – WSABL), Brown C, Fleishman 3B, Foss C, Jones P, Miller SS

Fruit Exchange :

Woods Manufacturing :  Wynant Oscar P (also Tammany Tigers – WSABL)

Brandon Greys :  Carpenter OF/2B, Chabot 1B, Cochlan C, Crane Bert 3B, Crawford P, Gibson Jimmy 2B, Falconer 3B, Fenwick OF, Lutes “Cap” P/OF, McInnis P/OF, Meredith “Whit” P/OF, Porter 2B/3B, Snell 2B/C, Stuart Herb SS, Wilkinson “Nip” OF/MGR


BRANDON CITY BASEBALL LEAGUE

C.N.R : 

Greys :  Carpenter OF, Cochlan Harvey SS, Fenwick OF, Gibson Jimmy 2B, Stuart Herb P, Todd 1B, Warren OF, Wilkinson C          

Senators :  Crane B. P, Crane R. C, Doke A. 2B, Doke #2 1B, Manson SS, McDermott OF, McGrath 3B, Sheffer OF, Smith OF


SOUTHERN MANITOBA BASEBALL LEAGUE

Morris :  Anderson OF/1B, Barlow 3B, Baskerville 3B, Hay “Buck” SS/P, Hay D. OF, Jerome 2B, Jobst OF, Johnson P, Lataille P/SS/3B, McNulty Mike 1B/OF/MGR, Moir C

Roland :  Byers SS, Graham P, LaPointe P/OF, Mullin L. 3B, Mullin M. OF, Parkinson 2B, Paterson OF, Shilson C, Williams 1B


NEEPAWA & DISTRICT BASEBALL LEAGUE

Arden :

Franklin :

Neepawa :  Adams Billy SS, McPhail 2B, Platt Stan 3B, Pritt Vernon P, Rush Roy P, Thompson 1B


CENTRAL MANITOBA BASEBALL LEAGUE

Rathwell :

Treherne


MID-WESTERN BASEBALL LEAGUE

Crandall :  Hogg P, Lee C, Orr P

Hamiota :  Glintz, Jordan LHP, Smith C

Shoal Lake :  Arland C, Arscott Ernie, Burke A. 1B, Burke E. 3B, Burke P, Dickenson OF, Edwards J. C, English J. C, Glen R. SS, Lawson OF, Middleton 2B, Nolan J. P, Trumbley OF, Vaughan P

WINDY CITY BASEBALL LEAGUE

Boulton :

Silverton :

Russell :  Clee 3B, Glassman “Bud” 1B, Laycock OF, Liefer E. C, Liefer L. OF, McIntyre P, Moran Amby C/SS, Smellie P, Swindell 2B, Wishart OF

OTHER MANITOBA SENIOR BASEBALL PARTIAL ROSTERS  (INDEPENDENT OR LEAGUE UNKNOWN)

Glenboro :  Frederickison P, Graham C, Hamilton OF, Johnson “Lefty” LHP, Kennedy OF, Lyall D. 1B, Lyall E. OF, McKerlie 3B, McLaughlin SS, Young 2B

Griswold :  Myrick C, Perry P

Ingleside :  Conn A. 1B, Kirk E. P, Murray V. 3B, Robinson C. OF, Robinson J. C, Robinson N. OF, Robinson P. SS, Street 2B, Tibbatt OF

Oak Lake :   Carpenter P, Smith C

Oak River :  Black A. 1B, English C/OF, Glinz OF, Ireland 3B, Jordon P/OF, Lipsett SS, McIntyre P, McKay 2B, White L. OF, White R. C

Solsgirth :  Cies #1 OF, Cies #2 OF, Henry C, Leifer Ed SS, McDonald A. 2B, McDonaugh 1B, McIntyre 3B, Slack OF, Todd P


BRITISH COLUMBIA

VANCOUVER SENIOR AMATEUR LEAGUE

Arnold & Quigley : Bacon Jack 3B/2B (also Centrals/also Elks/also Spencer’s – Terminal League), Bullard Russ SS, Cann Hec 2B, Elmer Sid OF, Foley Lorne C/1B, Giguere W.(Bill/Jiggs) OF, Gourlay Art P, Larson Rudolf(Tat/Skinny) P/SS/3B/1B, Manson F. OF, Moote P, Paepke Ernie(Dutch) 3B/SS/MGR, Robertson George(Lefty) P, Tanner OF, Tatman Paul OF/3B, Watters Jimmy 1B (also Centrals/also B.C.E.R.), Whyte Syd C (also Missions), Wintemute Johnny OF, Wyard Jack OF/1B

B. C. Electric Repair : Arthur Len(Sparky) P/OF, Bradbury OF/2B, Butler 3B, Corvell SS, Dodge, Garrison A. C/SS/OF, Garrison E. P, Holden Larry 2B/OF, Horton D. 3B, Horton H. SS, Jenkins Rod SS/OF/3B, Mahlman C, Mattock Charlie 1B, McDonald Ivan OF/P, Miron Charlie OF/1B/3B, Muir Tommy 3B/P, Porter OF, Robertson SS, Scott 3B/OF, Shillingford Joe C/SS/OF/P, Silver Neil OF/3B/1B/MGR, Simons Alex(Lefty) P/1B, Stevenson 2B, Tuson Bill 1B/OF, Watters Jimmy SS (also also Arnold & Quigley/also Centrals), Woods 2B 

Centrals : Andrews Jack 3B/2B/SS, Bacon Jack 3B (also Arnold & Quigley/also Elks), Bouchard OF/2B (also Collingwood), Buchanan Al, Calder Ralph OF/P, Carruthers Ernie 1B, Crook Charlie MGR, Gardner Ralph C/1B/OF, Irvine Al 1B/OF, Jardine Tommy OF/1B, Johns Clarence P/OF, Lewis “Jit” P/OF, Macken Kenny, Malley Charlie P, McGirr OF/2B/3B, McLean Cy C, McWhinney John P/OF, Shaver Bill SS/C (also Elks), St. Clair Milt P, Stewart “Babe” OF/3B, Traeger Les P, Tyrwhitt Jack OF/P/2B, Watters Jimmy 1B (also Arnold & Quigley/also B.C.E.R.)

Collingwood : Bouchard 2B/OF (also Centrals), Cameron Rex 2B/3B/SS/P, Esplen Baden(Babe) P/OF, Fitch George 1B, Harmon 2B/1B/3B, Healey/Keeley OF, Lovely Murray OF, McGowan OF, Nestman Johnny SS/OF/MGR, Payne Tommy 1B/P, Proctor 2B, Sager Frank(Brick) 1B/P, Scott R. C/OF, Walker 1B, Warren L.A. 3B/2B/C, Westwood George OF

Elks : Armstrong OF/2B, Bacon Jack 3B (also Arnold & Quigley/also Centrals/also Spencer’s - Terminal League), Beeton P, Blochberger Walter C, Brethour Ed MGR, Brethour Ira P/OF, Enright OF/P, Evans Charlie P/OF/1B, Finch Charlie OF/C, Inglis OF, Lindsay 3B, Lowry Lorne 3B/P, Mooney OF, Payne OF/C, Phillips 1B/P, Ralston Jimmy 2B, Ray OF/1B/2B, Richie C, Rickson OF, Russell OF/SS/2B, Shaver Bill C (also Centrals), Thomas OF/3B, Wilson Harry SS/1B/3B/P

Missions : Bell Norm 1B/2B/3B/P, Clark E. SS/2B/1B/OF, Clark K.(Casey) 3B/1B/P, Corbett Norm(Slim) P, Delcourt Camille(Lefty) P/1B/OF, Ewart OF, Falconer Orville OF/SS, Freshfield Dean SS (also IOCO – Dewdney League), Harris 2B/OF, Hawkins OF/C, Johnston Joe OF/MGR, Johnston #2 1B, Lawler OF, Mahon Bill 2B, McConachie/McConnachie OF/P, Phillips SS, Richardson Harry C, Sharp SS, Shaw Frank 3B/1B/OF, Stewart Cam OF/3B/P, Turnbull Bill OF/SS/2B/3B, Webster OF/3B, Wessels Wyman(Doc) OF/P/3B, Whyte Syd C (also Arnold & Quigley), Wilson SS/3B


TERMINAL BASEBALL LEAGUE

Asahi Tigers : Furumoto Ted P, Hayami Gakuto(Jack), Horii(Kitagawa Y.) Yutaro Yo C, Ito Junji(George) 3B/2B, Kasahara Bariki(Kiyoshi), Kato Fred P/OF, Kato Fred OF, Kitagawa Eddie OF, Kitagawa Hatsu(Mickey) P, Kumano Bob, SS/2B, Matoba Niichi(Tom) OF/2B/C/3B, Matsumiya Sotaro, Miyasaki Sanzoku(Harry) 1B, Miyata Tom OF, Nagano Frank(Lefty), Nihei Johnny, Niimi Joe SS/3B/OF/2B, Oda H.(Bull) C, Tanaka Charles, Tanaka George 3B/P, Yonemoto 3B/SS, Yoshioka Masajiro(Happy) P/OF, Yoshioka Sutejiro(Tom) 1B/3B/2B/OF

Hanbury’s : Coyle OF/3B/C, Crowder Carl P/OF, Daniels Johnny C/2B, Goodall Norm 3B/C/P/OF, Goodall Roy OF, Hall Coleman 1B/3B/P, May Doug OF/2B, Mills R.(Bobby) OF, Morse Art SS, Mortimer Ab 1B/OF, Puder Harold(Hal) P/OF, Simmons/Simons P/OF, Stevenson A. 1B/OF, Stevenson Charlie 2B/3B

Kitsilanos : Butler F. 1B, Charles OF, Inkster 1B/OF, Kendall OF, Marks P.A. C, Miller Arne/Arnie SS, Raftery/Rafferty 2B, Sangster OF, Scott OF/2B, Sykes Sid OF/P, Thompson Lorne P, Williams 3B

Mount Pleasant : Atkins C, Bacon H. 1B/3B, Bennett Arnold P, Betts Jack OF/3B, Cadenhead Jim 2B/C, Cadenhead W.(Bill) C/3B/2B/SS, Crawford 3B/SS, Esterbrook OF/3B, Harold Bert OF, Harper Les OF/2B, Lister William(Scotty) OF, McKenzie OF, Rintoul R. SS/1B

Spencer’s : Abrams 3B, Bacon Jack SS/C (also Arnold & Quigley – Vancouver Senior League/also Elks – Vancouver Senior League), Butler Harry SS/OF/P, Clark/Clarke C/2B/OF, Craig Nick P/OF, Ferguson Gordon 2B/SS/C, Harris 1B/SS, Lyle 2B/3B, McPhee OF, Raby OF, Stickney OF, Worley Pat OF/SS, Wright OF/1B

Vancouver Lumber Company : Erickson OF, Fisher B. 1B, Fisher F./T. OF, Hackman C, Heaslip/Hislop 3B/2B, Jorgensen, Kennedy SS/OF, King 1B, Lillington Gus SS/OF/2B, Manson F. SS/3B, Maxwell 3B, Newton C. 3B, Newton F. C/OF, Orr Bob P/2B, Robinson George/Gordie P/3B, Sangster 1B, Thompson OF, Warne Phil P/OF, Weir OF/3B/SS, Wight OF/3B, Wright W.J. C/OF


VANCOUVER TWILIGHT BASEBALL LEAGUE

B. C. Electric Repair : Bain L. C, Calvert 2B, Clampitt Ed 2B/OF/3B/MGR, Crux OF, Dodd/Dodds P, Grimmett Wen P, Hoyt 2B, Kendall S. SS/OF, LeRoy 2B/P, Mahlman C, Masi Cyril. 3B, Masi J. OF, McDonald OF, McKay C, McLean P/2B, McSavaney R. OF/C, Mowat/Mowatt P, Porter C, Richardson 2B, Robertson G. 3B/SS/P, Simons Jack OF, Stafford J. OF/1B, Sterling F., Stevenson T. C/3B/2B, Thompson OF, Tuson Bill 1B (also B.C.E.R. – Vancouver Senior Amateur League), Vance W. OF, Widdows W.(Bill) OF

Burnaby : Bell C., Bond W., Clarke J. OF, Condon Jimmy 1B/MGR, Day E. 2B, Ewart Johhny C, Gray Dave P/OF, Henderson C/2B., McIvor M. P/2B, McNeilly B., Merson 2B, Pitt Bert 3B, Ross G. P, Sager A., Sandell A. OF, Sandell Charlie OF/1B, Sievers George MGR, Slater G. 1B/OF, Smith J. OF, Stewart C,  Syrotuck George SS

Collingwood : Anderson W. OF/C, Birkinshaw H. P, Deacon G. 1B, Dwan F.(Rip) OF, Dwan R.(Bob) 2B/3B/C, Finlayson SS/MGR, Hearnden/Heardon/Herndon V. OF, Hendrie/Hendry C, Lundie R.(Bob) 3B/SS, McAdam J. OF, McArthur Herman/Hermie P/OF, Nestman Joe 2B/MGR, Sparkes/Sparks SS/3B/2B, Walker 1B, Wilson L., Wright J. C

Fraser Valley Dairy : Belknap/Belnap 3B, Blackman George MGR, Blundell R. OF, Crowell H. P/OF/MGR, Fox H. 2B/SS/3B/1B, Gust G., Hann Stacey P, Hatt Ernie SS/1B, Hatt F., Hobson J., Lister W. 1B/OF, Malacord P/OF, Masi A. OF, Masi C. SS/3B/2B, Masi J. 1B/OF/2B, Moffat Ed C, Morse OF, Murray A., Pitt 3B, Proctor SS/2B, Stein C/P, Vernon 3B/2B, Webster J. OF/C, Williams A. OF

Heather Athletic Club : Anderson C., Biles W., Boyer F. 1B, Cameron OF, Chapman C. C/OF/MGR, Colborn/Colburn F. OF/C/3B, Condon P/OF, Doan Tom OF, Ferguson J. 1B, Fraser D. OF, Fraser G. OF, Hall E. P/OF, Hamm G. 3B/2B/SS, Hill OF, Inglis G., Johnson SS, McCartney 2B, McIvor C., Moore SS, Sayers Tom OF, Sayers W. 2B/3B, Stevenson C, Upham 1B, Wilson J., Young P

Hudson’s Bay : Adams F. OF/P, Adams L. OF, Adams R. OF, Adams Vern P, Amos A. 2B/3B/OF/C, Barber J., Black Jack C, Buckley SS/1B, Cuvelier George 3B/2B, Hearns G. OF/MGR, Kline J. OF, Rawlinson C. 3B/OF/P, Stedham A. 1B/C, Stewart OF/1B, Tolmie Andrew SS/3B/2B/OF, Tolmie #2 OF,  Vader/Vater C/2B/SS, Wallace T.

Mikados : Fujii S. 2B/3B/OF, Hinaga George 3B/2B, Katsurada G. OF, Kawasaki S. 1B/2B/OF, Kikuchi E. SS, Kozai T., Mori T. 2B, Nishidera Shinji(Roy) 2B/P/1B/3B, Nishikawa C/1B, Noda OF, Shinishi SS, Tanaka Charles P/C/1B, Tanaka George P/OF/MGR, Tanaka Herb, Yoshioka Arthur OF, Yoshioka Sutejiro(Tom) OF

South Vancouver Elks : Basiren/Basireau 3B, Blake P, Boyes F.(Tat) C/P, Brown C. P, Brown Jack 2B/3B, Digby C, Gray J. OF, Hollingham E. P, Howden R., Hunter G. OF/P, Kirk J. SS/OF, Manning OF, Messenger G. OF, Mills P, Moore C. C, Oates/Otis C. 3B/OF, Parker, Richardson SS, Ross SS/OF, Sago K., Taylor Fred 1B, White Frank MGR

Vancouver Engineering Works : Birkinshaw R. P/OF, Chapman F. OF/SS/2B/C/P, Chisholm 1B/SS, Douglas J. OF, Downie OF, Ells 1B, Foster H., Loban/Lobban G. 2B/3B, McDonald M. P, McDonald S. OF/P/2B, McDonald V. SS/2B, McSavaney P, Musiel G. SS/P, Oliver J. OF/MGR, Quillan F., Robinson I. OF, Shaw R. C/P/2B/OF, Sparrow J., Thomas F. OF/SS/2B, Wilks G. 3B/OF

Vancouver World : Andreen A. C/MGR, Barnes OF, Blake Ernie OF/P/2B/3B, Elliott N. 3B/OF/1B, Fox R. 1B, Graham P. OF/2B, Miller Leith P/OF, Parker A. SS, Richardson E. OF/SS, Robinson 3B, Singleton H. P, Torey Les 2B/P, Trayling Eddie OF/C, Watters SS, Withers B.


DEWDNEY BASEBALL LEAGUE

Coquitlam :  Duncan P, Hamilton P, Owens P, Payne P, Smith G. C    

Hammond :  Anderson, Brown, Fooks Maynard P, Hellier C, King P, Smith C, Somerville C, Wallingham P          

Haney :  Bertram C, English P, Gillies/Gillis P, Minty Bill P, Ogilvie C, Stevens P, Thorne C   

IOCO :  Cameron Bert OF/C, Cross Harry C, Cross Norman(Abe) 1B, Dowding Gord P/OF, Freshfield Dean 3B (also Missions – Vancouver Senior Amateur League), McDonald 2B, Robinson Jack(Robbo) P, Scott Jesse OF, Solloway Harley(Hap) SS, St. Clair Milt P

Port Moody :  Baird C, McCarger P/C, St. Pierre P, Thorburn Bobby P 


WESTMINSTER LEAGUE

B.C. Box Manufacturing Co. :  Butler R.(Dick), Cant Hec, Crutchley James, Currie Gordon(Seeper), Finlayson Dunc/Doug, Gardner Ralph, Gordon Hal (also People’s Providers – B.C. Lower Mainland quarter-finals), Grimston Doug, O'Connell K.,Reeves E., Rennie Jack, Williams Bob

People's Providers :  Archambeault Joe OF, d’Easum Jack/Johnny SS, Elmer Sid, Fortin “Babe” 1B/P, Gardner Ralph C, Guichon Alf 3B, Harrison P/1B, Herb Huntz SS, Lewis Evan 2B, Mills G., Mowat S. OF, Neilsen/Neilson OscarC. OF, Onkels E. OF, Rattray Norm MGR


VICTORIA SENIOR AMATEUR BASEBALL LEAGUE

C.P.R. :   Bass 2B, Bentley 2B, Burr Charlie(Lefty) P,Campbell Colin 3B, Campbell Falconer(Kim) 2B/OF, Campbell Fred, Chambers Percy P/OF, Chester E.(Ned) 1B, Chester W.(Bill) 3B/SS/P, Clunk OF, Cooksley 1B, Fairfax OF, Francis MGR, Johns Cliff C, Kenning/Kenny Roy, Miller F.V. P/2B/OF, Moore Frank 2B, Newman Eddie SS/3B/OF, Porter Art OF/2B/SS, Prescott Cliff OF/3B/C, Ross R.(Bobby) C, Russell A.L. OF/SS, Saunders Charlie(Lefty) P/OF, Sherwood George OF/SS/3B, Todd “Doc” P/OF, Watson OF/SS, Zaccarelli Tom(Lefty) P,                                       

Eagles :  Allan George OF/1B (also Knights of Columbus), Baker Roy OF/P, Bates OF, Brown Eddie P/OF, Coleman George OF, Cummins Herb SS, Gandy E.H.(Hap) 2B/3B, Green/Greene Hy 1B, Hall Eddie OF/2B, Lidstone Dan P, McGregor “Yammie” 2B/OF/P (also Knights of Columbus), McIlvride “Deacon” C/1B/SS/3B/OF (also Elks), Milne F.C.(Cy) SS, Parfitt Ray P, Petticrew Jim(Smiler) 2B, Petticrew John OF, Potts Alex OF/1B/C/MGR, Robinson OF/1B (also Knights of Columbus), Ross Percy P                          

Elks :  Copas Harry SS, Copas Roy OF/3B, Dunn Murty 2B (also Knights of Columbus), Forbes Norm P/OF, Givens Jim P/OF, Goodacre OF, Gravlin G.(Poke) 3B, Jackson Haley 1B, Lorimer Walt MGR, May Wilf P/OF, McIlvride “Deacon” C/P (also Eagles), McIntyre F.(Red) P (also Knights of Columbus), Minnis Art 2B/C, Park Johnny C, Townsley Theo C, Turpel Bill OF, Webster Art(Doc) OF/2B, Whyte Bob OF, Woodhouse Len P, Worthington John C/1B/OF (also Knights of Columbus)             

Knights of Columbus :  Allan/Allen George OF/P/2B (also Eagles), Anthony P/OF, Copas George SS/1B, Davey/Davis C/OF, Dunn Murty 2B/SS (also Eagles), Elliott OF, Fetherston Harold 1B, Hall P, Kenny Fred OF/2B/SS/C, MacFarlane Dave MGR, McGinnis/McInnis F. 3B/C, McIntyre F.(Red) OF (also Elks), McGregor “Yammy” P/SS (also Eagles), Miller P, Moffat Tommy P, Moore Frank OF/P/3B, Moser Louie P/OF, Nex Bert OF/C, Noble Jack P, Richdale Dave OF/P, Robinson SS/P (also Eagles), Scott 1B/C, Straith Alex 3B/P, Worthington John OF (also Elks)


UPPER-ISLAND BASEBALL LEAGUE

Chemainus :  Brown Eddie 2B, Brown Harold C, Emery P, Gardner 1B/C, Horton Joe OF, Houl 3B, Howe, McBride R.(Bob) OF, McEwan 3B, Rice SS, Robinson George OF, Symes P

Courtenay :  Cummings, Dixon Haley., Downey Jack C, Horton 1B, Larsen “Lefty” P, McLean, Petticrew Jim(Smiler), Robertson/Robinson Johnny, Robertson/Robinson R., Robinson Andy OF,

Cumberland :  Bannerman Dan OF, Boyd Bill P, Buchanan C, Conti Sacki OF, Daley/Daly P, Finch Charlie C/1B, Horton, Harrison OF/3B, James Tucker 2B/OF, King OF, Lomansky OF, Marocchi Johnny 3B, McAllister Jack MGR, Plump Henry(Toots) 1B, Shakespeare P

Granby :  Armstrong, Bacon, Bassett C, BrofFINLAyn Joe P, Corso, Hogan, Lapsansky Joe, Lardenbaugh, McGier, McMutrie/McMurtry SS, McWha OF, Rossen P

Ladysmith :  Davis 2B, Dixon, Gibbons SS, Kerr, Lauderbach C. OF, Murray “Hap” OF, Richardson C, Shepherd 1B, Simpson OF, Stickney P, Zboyovski 3B 
                                 
Nanaimo :  Aitken Johnny SS, Bailey 3B, Beattie Alf OF, Beattie W.(Bill) OF, Cain W. OF/SS, Cheatwood 1B/OF, Courtenay Paul 2B, Culligan Bill MGR, Davis R. P,  Gartner Ed 1B/C, Kaye George(Lefty) P/1B, Knarston Irvine OF, Milburn J. OF, Parkes/Parks OF, Piper Phil(Peaches) C, Richardson Bob 2B, Wood “Bud” P


Cumberland (Tournament team) :  Anpi M. MGR, Doi Kenichi(Ken) OF/SS/P/1B, Hatano T., Hayashi Ken, Higano Y., Iwasa Tatsumi, Kajiyama Toshio SS, Kitasaka, Sarayama Hajime, Tanaka Masao, Tanaka T., Yamada Toyo P, Yamamoto


NANAIMO CITY & DISTRICT BASEBALL LEAGUE

Chase River :  Davis Bert, Davis E. C, Davis J. P, Davis R. P, Davis W. SS, Haapala Ed OF, Haapala William OF, Hagg Matt, Hendrickson A., Kaye George(Lefty) 1B (also Owls), Laine A.R. OF, McKinnell G. 2B, Thompson T. 3B   

Elks :  Akenhead OF, Beattie W.(Bill) C, Bowen 3B, Boyce H. SS, Hendrickson OF, Hundin E. 2B, Parkes/Parks P, Wilgress OF, Zaccarelli H. 1B

Extension :  
                                            
Granby :  Bassett C, Brown Joe P

Native Sons :  Beattie Alf OF, Bowen G. C, Cain W. 2B, Cartheu, Courtenay R. P, Edmunds Ernie(Fat) P, Gardner Roy P, Gordon, Hardy R., Maffeo Pete P, Neave E. OF, Reese C., Shepherd W., Stewart T. C, Swalwell, Thompson H., Wilkinson, Wood “Bud” P (also Owls), Woodcock
                              
Owls :  Allen Tommy OF/P, Bailey 3B, Beattie W.(Bill) OF, Boyd A. C, Cheatwood 1B, Cram/Cramb P/C, Eastham P, Johnson/Johnston OF, Kaye George(Lefty) P (also Chase River), Knarston Irvine 1B/OF, Milburn J. OF, Piper Phil C, Richardson 2B, Routledge/Rutledge SS, Waugh, Wood “Bud” P (also Native Sons)

Wellington :     


Port Alberni :  Beck SS, Dixon OF, Duff C, Edwards 1B/2B, Haines OF, McKay 2B/3B, Miles Pard 3B/P, Naslund P/1B, Primenthal OF, Wilson OF


HOWE SOUND LEAGUE

Britannia Beach :  Chynoweth OF, Durfee OF, Inch Ferdie P/OF/C, James, King Bert P/OF, Mahon Bill 2B, Muskett Frank SS, Raftery 3B, Reyburn OF, Sawyer 1B, Stewart “Fat” C  
                   
Squamish :  Sawyer P (also Britannia Beach – B.C. playoffs), Stewart C (also Britannia Beach – B.C. playoffs)
                                 
Woodfibre :  


FRASER VALLEY LEAGUE

Agassiz :  Chaplain/Chaplin 1B, Fooks SS, Hardy OF, McCullum 2B, McRae 3B/P/2B, Merchants OF, Morrow OF/P, Ogilvie C, Peterson P/2B/OF, Pollock 3B             

Clayburn Riverside United : Bowyer C.S.(Gabby) 3B, Cox Percy 1B, Eckardt H.A.(Dutch) OF, Gustafson A. OF, Gustafson Carl 2B/MGR, Hamilton W.(Bill) C/1B, Lidstrom OF, Minckler Frank P, Murphy E.(Spuds) SS , Mutch John(Buster) OF, Olsen Eldon(Swede) P/C/1B, Patch D.A.(Sandy) SS, Riley Harvey(Pete) 2B/SS, Rossiter, Thompson Harold(Peg) 1B, Trowsdale Nelson P

Chilliwack Athletics :  Auld OF/3B, Bailey OF, Burns OF, Childerhose/Childerhouse T. 1B/SS/OF, Davies C. 3B, Glover A. OF, Graham A. OF, Hutchinson J. OF, Johnson SS, Laughlin SS, Newby Cecil(Doc) OF, Newby Charles SS/1B, Sager E. P, Smith B. 2B, Wilson G.S. C       

Chilliwack 47th Battalion :  Atkinson C, Bailey OF, Burns OF, Evans C/1B, Fitzpatrick OF/2B, Fulton 1B/OF, Lehrman OF, Minckler Frank P/C (also Clayburn – B.C. Lower Mainland playoffs), Patch SS, Pearson 3B, Riley 2B/P      


Provincial Playoff Rosters

Britannia Beach :  Chynoweth OF, Durfee OF, Inch Ferdie P/OF, James, King Bert P/OF, Mahon Bill 2B, Muskett Frank SS, Raftery 3B, Reyburn OF, Sawyer 1B, Stewart “Fat” C

New Westminster People’s Providers : Archambeault Joe OF, Fortin Babe 1B/P, Gardner Ralph C, Guichon Alf 3B, Harrison P/1B, Huntz Herb SS, Lewis Evan 2B, Mowat S. OF, Neilsen/Neilson Oscar OF, Onkels E. OF, Rattray Norm Norm MGR

Riverside United : Gustafson P, Hamilton C, Olson P

Victoria Elks :  Copas Harry SS, Copas Roy OF, Gravlin Walter 3B, Jackson Haley 1B, McIlvride P, Minnis Art 2B, Townsley Theo C, Turpel W. OF, Whyte Bob OF


KELOWNA & DISTRICT LEAGUE

Glenmore : 

Kelowna Elks :  DeHart Norman P/1B, Feeney 2B, Kincaid SS, MacEwen OF, McClymont OF/3B/P, McLeod OF, Reid 3B/C, Spurrier OF, Treadgold Tom OF, Urquhart SS, White C, Wright 1B/P, Wyrzykowski OF

R.M.R. (Vernon) :

Rutland : 

Winfield : 


WEST KOOTENAY

TRAIL CITY BASEBALL LEAGUE

Elks :      

Kenos :       

Knights of Pythias :  Bell, Clark P, Drew P/SS, Ewing(s), Hallett, Hatfield, Lauriente Hank, Marshall Matty C, McDonald, Miller, Moore, Morgan, Tyson I. OF/C

Vics :  Morrish Fred P, Tyson C


NELSON CITY BASEBALL LEAGUE

Cubs :  Anderson B. 1B/OF, Boyes E. OF, Bradshaw Charley OF/2B, Bradshaw Roy C, Brennan Jimmy C/OF, Bruce C/P, Curran W. 2B/1B/SS, Desireau/Desereau E./S. SS/OF, Gibson, Grant J. OF, Hartwig F. 3B/OF, Hunter 3B, McDaniels P/OF, Moddrell D.L. P/1B/OF, Murphy SS/3B/2B, Notman James(Scotty) 3B/1B, Pasacreta T. OF/2B/SS, Philbert OF, Poole OF, Scanlan Anthony(Addy) P/OF/2B/SS, Svoboda Henry OF, Young C. P/OF         

Giants :  Anderson E. 1B/3B, Bruce OF, Bush, Desereau 2B, Horswill Hugh C/OF, Hoskins C. OF, Langill/Langell Ed P, Notman James(Scotty) 3B, O’Neill Hugh 2B/OF, Pitts Harry 1B, Pitts Herb OF, Richardson N.(Dutch) OF, Scanlan Anthony(Addy) SS, Shackleton

Pirates :  Anderson OF/1B, Benwell, Bradshaw Roy C, Bradshaw Walter P, Boyes E. OF, Curran J. OF, Dill A. OF, Fawcett G. OF, Gagnon, Hopwood, Horswill Hugh SS, Hunt E.C. 2B, Johnson, Larmonth, Leonard OF, McLean, Oliver, Pasacreta OF, Richards, Ronald, Ryan 2B, Welsh 3B/OF

Tigers :  Anderson B. OF, Anderson E. 1B/3B, Brennan C, Buchanan E.L. C, Bush 1B, Cryderman F., Cryderman #2, Curran W. SS, Ferguson H., Ferguson J.A., Gibbs P/2B, Hinton OF, Horswill OF, Hunt OF, Johnstone, Kemmerling 1B, Kerby/Kirby, Long OF, Manuel 3B/SS, Maurer SS, McKinnon P, Mills 1B, Murphy 3B/2B, O’Neill 2B, Pitts Harry P, Rutledge, St. Denis L. OF, Steeves OF, Stewart 3B, Walley


WEST KOOTENAY INTER-CITY ROSTERS

Kaslo :  Abbey/Abey Harry OF, Cockle Len P, Furko J. SS, Garland Ralph(Tuffy) C, Goodwin R. OF, Howat OF, Lawler OF, Murchison G. OF/3B, Nelson H. 1B, Scott SS, Skillicorn SS, Vallance C. 2B, White C. 3B

Nelson :  Anderson B. OF/1B/3B, Anderson E. 2B, Brennan OF, Bruce C, Buchanan E.L. OF, Bush T. 2B, Cockle Len OF, Desireau/Desereau S. SS/C, Gibbs Harry 2B, Grant J. OF, Horswill H. OF, Hoskins W. 1B/OF, Hunt E.C. OF, Kemmerling OF, Kerby/Kirby SS, Langill/Langell Ed P/1B, Lindstrom F. C, McDaniels P, McDonald 1B, Michaely Clyde P, Moddrell D. 1B, Notman J.(Scotty) 3B, O’Neill H. 2B/OF/C, Pitts Harry P, Richardson N. SS/OF, Scanlan Addy OF/SS, St. Denis L. OF, Whitehead R.(Dick) SS/1B (also Wycliffe - EKBL), Young OF

Rossland Knights of Pythias :  Gallinatti D. SS, Hadfield Les OF, Michaely Clyde P/OF, Miller E. SS, Page, Petrie Clyde C, Singer Henry 1B, Stephens Ray 3B, Stephens Tom P, Trembath Mel, Triggs Richard OF

Slocan City :  Avis Robert SS/P, Bay D. OF, Bay #2 P/SS, Flimm OF, Graham E. 2B, Hicks William 1B, Hufty Frank Sr. C, Long Melville OF, Stevens Bert 3B

Trail :  Butorac Mike OF, DiPasquale Bill(Mystery) 3B, Drew Dick SS, Garland 2B, Hallett 1B, Henry 1B/C, Howard 2B/3B/1B, Larson, Maze Ray C/1B/2B, McDonald Doug OF/3B, McIntyre Pete C, Morgan Cliff(Patsy) OF, Nelson 3B, Patton Dave P/1B, Patton G. P/OF, Scanlan Charley P, Wilmes Johnny P/OF/2B 


Brouse :  Aalten George, Aalten Henry, Anthony Ed, Baird Gordon, Baird Jame , Goniak Fred, Henke. Bill, Neubrand/Newbrand Emil

East Arrow Park :  Blohut Mike, Blohut Steve, Campbell Wm, Dick DanJr., Dick Jim, Keffer Harold, Kelly Pete, Kerr Jim, Marshall Wm., Poloch Bruno


EAST KOOTENAY BASEBALL LEAGUE

Cranbrook :  Adamson C/3B, Argue Mickey OF/C, Armstrong H. OF, Armstrong R. P, Bamford Frank P/SS, Crowe A. 1B/OF, Drummond OF/3B, Green P, Huffman OF, Kay C, Lewis P, McPeake C, Raymond C, Sang 2B, Soper/Sother C/OF, Spence E. OF/3B/2B, Spence W. 1B, Wilson 1B

Kimberley :  Coen 3B, Corbett 2B, Cosgriffe OF, Crerar Robert P/1B, Grant OF, Johnson C, McKenzie P, Michaely P, Murray OF, Musser C. P/SS/2B, Singer OF, Vaughan/Vaughn SS, Willard C

Fernie :  Ashton 1B, Ault “Salty” P, Biggs, Bishop H.J. 2B, Colton C. OF, Colton R. OF, Coste OF, Dunlop/Dunlap 1B/2B, Kimberley SS/OF, McTeer Gord C, Murray 2B, Reardon P/OF, Shand J. 3B, Wilson Bishop SS/OF/P, Wilson T. OF

Michel :  Allen C, Carruthers P, Estabrook 2B, Ferguson 1B, Halco Joe 3B, Haynes P, Hughes J. 1B, Irvine C, Jones OF, Krall A., Krall Lou OF, McAlpine SS, McInnes OF, Redpath OF, Sadlish Martin 3B

Waldo :  Ayres C, Fadden SS, Gilles/Gillies J. P/C, Gilles/Gillies V. 1B, Glover P, Holbrook P, Ridpath 2B, Ross P/OF, Shay P/OF, Trenorth/Trenouth/Trenarth OF/C/P, Zimmer 3B

Wardner :  Chase L. 3B, Embree B. 2B, Hamrin Charles OF, Michaely Clyde P, Mickens N. P/SS, Mickens W. C, Mitchell R.(Scotty) P, Mouat D. 1B, Thompson E. OF, Thompson Frank OF, Thompson Harry OF/P

White Spruce :  Barger C, Bishop SS/P, Crumley 1B/OF, Horsman OF, Lapp 2B, O’Dell 2B/OF, Osborne SS, Perry OF/2B, Peters P/OF, Ruscal/Ruschal OF/SS, Schroeder OF/1B, Zeith 3B

Wycliffe :  Belton C, Clark Steve OF/1B, Colton OF, Crowe Lloyd 2B, Crowe T. OF, Ferko SS/C, Forbes P/OF, Glover SS, Greenway 3B/SS, Hollister OF/p, Huffman OF/2B, Lewis C.(Stiffy) P, Logan, McPeake C, Morrison 1B/OF, Noble OF, Seaman Steve 3B, Staples Everett OF, Staples Walter OF, Whitehead R. 3B (also Nelson)

Yahk :  Baum SS/P/C, Beare/Beares 2B, Brayne/Braynes P, Bond, Choquette OF, Hamilton OF, Harwood 1B, Ogilvie OF, Pateneau 2B/OF, Redman C/SS, Robinson P, Wick(s) OF, Young 3B


Other East Kootenay rosters

Creston : Atkinson Joe 2B, Bleumenauer P/SS, Botterill Charlie OF,Elko OF, Kimberley SS/P, Long W. 3B, Maxwell OF/P, McKelvey Ray 1B, Romano OF, Taylor OF, Telford C

Bonner’s Ferry ID : Chamberlain 3B, Collins OF, Everetts 2B, Heathershaw SS, Hydron C, McDamaro 1B, Peterson OF, Rohlf OF, Walser P


OTHER

Colville WA :  Exley Cliff OF, Graham SS, Hattrup C, Hydorn P/OF, Laird W. P/OF, Moss Norman 1B, Raftis Ed 3B, Rogers 2B, Underwood 1B/OF