1962 Rosters     

 

SOUTHERN LEAGUE

Estevan Maple Leafs :  Anderson Ken C, Colley Dennis P, Dickson Bob P, Doerr Jack P, Dupuis Duncan, Fornwald Jonas OF/3B, Hamill Gord C, Harbourne Jack P/OF, Hudson Grant 3B, Kreuger Erwin C, Marklinger Gary 2B, McDonald Gord P, McKechney Gary P/1B, McKechney Ron P/C, Moroz Ed 3B, Norick Jerry 1B/OF (also Notre Dame), O'Handley Dennis P, Petterson Bob, Ruel C, Sanderson Merv P, Swinehart Al OF/P, Wetsch Dale SS

Fort Qu'Appelle Sioux Indians :  Deines Wayne P, Goodpipe Richard P/C/3B, Goodwill Cliff C, Goodwill Elmer C, Goodwill Norm P, Kaip Matt IF/C, Kram Tony P, Lavoie Lionel P, Lypka Alex OF, Mizinski Ivan, Obey Art P, Ring Duane OF, Ross John C, Seymour Bill SS/OF, Shiboa Lincoln P, Sim Gordon P, Strongeagle Herb, Vandale Marv, Vandale Ron P, Williams Duane 3B/C, Willison Stuart 3B, Yuzicapi Percy C/1B

Moose Jaw Regals :  Andrews Garry 3B, Blaisdell Wally P, Dayne (Dzingelowski) Mike LHP/1B, Hornichuk Dave P/3B, Humphreys Lorne 2B, Hunchuk George C, Jenkins Murray P/OF, Knipfel Roy OF, LeBere Wayne LHP, Longmore Paul P, Lovett Herb IF/OF/C, Mandzuk Dick P, McBride Rich P, Nutzhorn Ray OF/P, Parker Keith P, Smith Bob P, Tollefson Larry C, Wasley Terry OF/P, Williams Dennis SS

Notre Dame Hounds :   Bearss Ed IF/P, Campbell Gordon P/IF, Carr (Dombowsky Hugo) Hugh P, Doetzel Ed C, Dornstauder Hank IF/OF/C, Dukes Richie IF, Hildebrand Jerry P, Houk Lorne P, Huck Murray OF, Jankowich Jim P, Lyons Bernie P, Lyons Jim OF, McCarron Cece SS/3B, Messier Denny OF/3B, Norick Jerry 1B/OF (also Estevan), Resch Phil P, Saucier Bernie OF/C, Sehn Al, Springer Merv "Chick" C/OF, Stevens Larry, Wall Vic "Lefty" P/OF

Regina Red Sox :  Ash Al P, Bachiu Larry, Batley Chris P, Bleishwitz Bob P, Cochrane Denny OF, Davis Bob 2B/OF, Dutkowski Brian 1B/OF, Fink Jim P, Floyd Arnie OF/P, Franklin Gary OF/SS, Gale Lorne C, Huck Fran IF, Johnson Harvey IF, Moser Luke P/IF, Ruhr Lionel SS, Stefureak Ed OF/P/1B, Thompson Lyle P/ IF

Swift Current Indians :  Baker C, Bloomquist Roger P, Bruce Gord C, Burns Terry OF/P, Gamble Gord, Humble Mel P, Lewis Bob OF, Martinson Marv C/P, McLeod Jackie LHP/1B, Meyers Ron SS/3B, Millard Stu SS/C, Nybo Harvey C, Pederson Harvey P, Ross Barrie, Schell Al C/IF/OF, Thompson Eric, Twamley Gus 1B/P, Wall Les P, Weston Denny P


NORTHERN SASKATCHEWAN LEAGUE

Biggar Pontiacs : Boehm Ervin IF/P (also North Battleford during playoffs), Clemence Fred 3B, Dodd Doug P, Gilewich Lawrence, Hogan, Hoult Bob 1B, Keller Tony, Lanigan Bernard P, Lindgren Bob P, Lindgren Cliff P, McNaught Corky OF, Muth Luther, Pidwerbesky Orest P, Proctor Clarence P, Ramsay Carson C, Ramsay Ron IF, Yaroscho John P

Kindersley Klippers : Bellegarde Glen IF/P, Breckner Len 1B/OF (also Saskatoon Ambassadors), Flanagan Jerry C, Graves Gene P, Hannon Garnet P, Jackson Don, Jackson Lane, Jackson Lyle, Jackson Wally, Kumink Bill, MacEwen Bentley P, Mills Ron, Morgan Wayne, Rachul Lloyd P, Thompson Wayne "Chick" P, Torrens Dave OF, Wiley Jim 3B

Lloydminster Greencaps : Blair Tom, Close LeRoy C, Egar Don, Fossey Dave, Kondro Willard P, Malinowski Wilf, Rendell Buddy, Schwartz Keith P (also Neilburg), Stewart Jack, Spence Grant P, Taylor Tommy P/1B, Tchir John P, Thorpe Norm P, Williams Curly 3B,

Neilburg Monarchs : Dextrase Eugene P, Flecik Larry OF, Gibbons Pat, Johnston Jim, Krysak Nap P, Krysak Pete P (also North Battleford), McIntyre Bob P, McIntyre Brian P, McIntyre Don P, Neal Ted P, Prediger Ivan 2B, Prediger Pete C, Richardson Ted P, Schwartz Keith P (also Lloydminster), Thom Lyle, Thompson Glen, Urlacher Neil OF

North Battleford Beavers : Anderson Don, Baziuk Spike, Delainey Dale, Drummond Don, Erne Ron, Ford Johnny 3B/C, Griggs Bennie P/OF, Hallis Dave 1B, Holowatuk Matt P, Hunchak Harold P, Keller Carmen, Krysak Pete P (also Neilburg), MacDonald Don, Nelson Ken OF, Rowley Jack, Rowley Roy P/3B, Stynsky Don

Saskatoon Ambassadors : Breckner Len 1B/OF (also Kindersley), Campbell Rod P, Chow Jim IF/P, Cosgrove Jim OF, Dietrick Lionel, Gerwing Al P, Gerwing Ray C, Hemstead John P, Herauf Herb IF, Hoffman Dick 2B, Landine Bob C, Lawler Gary P, Lazecki Larry P (also Saskatoon Commodores), Montgomery Wes IF/P, Murphy Gary, Norris Dale OF, Onishenko Ron, Penn Daryl 1B, Richard Marcel P (also Neilburg during playoffs), Shockey Cliff OF, Sonntag Bernie P, Sukut Larry 2B, Walker Elmer OF

Saskatoon Commodores : Anweiler Don, Brooks Bev C, Collinson Ed OF, Coumont Bill, Dahlseide Mel P, Dunlop Al OF, Eddy Murray P/SS, Evanoff Joe OF, Fast Lloyd IF, Headley Phil, Heit Don 3B, Lazecki Larry P (also Saskatoon Ambassadors), McArthur Doug P, Newton Sonny P, Peters Bob P/OF, Rak Terry 1B, Sawa Doug OF, Shaw Jim OF, Stack Les, Wanner Al C

Unity Cardinals : Davis Doyle P, Devine Rusty P, Doerksen Erwin P, Fahl John, Flanagan Irl P (also Kindersley in playoffs), Harris Oliver "Ollie" P, Heit Leo P, Morrison Ross, Ostrosky Hank P, Repin John P, Repin Mike, Stewart Don 3B, Stone Ross P


SASKATOON EXHIBITION TOURNAMENT

BIGGAR PONTIACS :  Barton OF, Boehm Ervin SS, Clements OF, Dodd Doug, Epp Les C, Keller Tony OF, Lindgren Bob 1B, McNaught Corky 3B, Muth, Proctor Clarence P, Ramsay Carson OF, Ramsay Ron OF, Yoroshko John

DELISLE :  Bentley Bev 1B/3B, Bentley Doug 2B, Bentley Lynn OF, Bentley Max 3B, Byrnes Merle SS, Chow Jimmy OF, Coben Bert C, Coben Murray OF, Mahaffy George 3B, Pettapiece 3B, Richard Marcel P, Skeen Stan LHP/1B, Wanner Al C, Wilson Ken P

EATONIA :  Anderson G. 1B, Banks Dave LHP, Bohochuk OF, Fetch Adam C, Goldade Greg SS, Koemstead 2B, Marlett Ernie OF, Olson OF, Schmidt 2B/3B, Stevenson Herb P, Surina Hal 3B/P

KINDERSLEY KLIPPERS :  Bellegarde Glen OF, Flanagan Jerry C/INF, Graves Gene RHP/2B, Hannon Garnet 1B, Holdaway Chuck P, Jackson Don C/OF, Jackson Lyle , Jackson Lane 3B, Jackson Wally SS/OF, MacEwen Bentley LHP, Morgan Wayne 2B, Torrens Dave, Wylie Jim 3B/SS

NORTH BATTLEFORD BEAVERS :  Anderson Don OF, Delainey Dale C, Drummond Don SS, Erne Ron OF, Ford Johnny OF/2B, Griggs Bennie P/3B, Hallis Dave 1B/OF, Hunchuk Harold P, Nelson Ken 3B/1B/P, Rowley Jack OF, Rowley Roy P/3B

NEILBURG MONARCHS :  Flecik Larry OF, Gibbons Pat OF/SS, Grant , Johnston Jim C/OF, McIntyre Bob P/OF, McIntyre Brian 3B, Neal Ted P, Prediger Ivan 2B, Prediger Pete C, Thom Lyle OF, Urlacher Neil OF

PRINCE ALBERT ALL-STARS :  Adams Bordie 1B/P, Adams Rod P, Cartier OF, Hagen Ken OF, Hobson Lew LHP, Logan OF, Markowsky Zenon 3B, Nelson SS, Primeau C, Skalicky OF, Somers Don 1B, Strueby Art 2B, Welch Jerry OF, Zwack Tom 1B,

UNITY CARDINALS :  Breckner Len OF, Davis Doyle P, Devine Rusty P, Fahl Don OF/1B, Flanagan Irl UT, Morrison Ross OF, Ostrosky Hank OF/C, Repin John OF/1B, Repin Mike 2B, Stewart Don 1B/3B, Stone Ross P/1B/OF, Sword OF, Taylor Tommy P, Williams Curly 3B


ALBERTA

BIG SEVEN LEAGUE

Leduc Lions :  Erickson Gaalen, Hoult Gordon P, Lindstrand Dennis, Powlik Jerry, Ravio Dave P, Symington Al C

Fort Saskatchewan Red Sox : 

North Edmonton Rockets :  Cunningham Grant OF, Ranger Jerry P, Stewart Don P, Waddle Wally C/MGR, Wiese Bill OF

St. Josaphat's Saints :  Bonham Laverne, Callihan Vern, Chapman Gary, Enger Arnie, Graham Lyle, Hooks Art, Littlechild Dave P, Muzz Alex, Olson Bill, Olson Bob, Robertshaw Barry, Ryan Jim, Stewart Bob, Tanner Ed C

City Police Athletics :  Karbashewski Bill P, Sewers Herb


Vulcan Elks :  Burley Fred, Collier Dave, Deal Barry, Degenstein Pete, Erickson Wayne, Gatenby Ken, Houlton Don, Jantzie Michael, Jordan Mel, Lebsack Reg, Mitchell Dave, Perley Leslie, Phillips Hartley, Redlick George, Rhodes Merlin(Dusty) MGR, Ruark Jack, Sjogren Charlie


ALBERTA

Champion Red Sox  :   Bjornson Roy, Buchan Al, Fath Robert, Groves Dale, Groves Keith, Harter Wayne, Hegland Dave, Jensen Roger, Pasolli Sev OF, Rhodes Clarence SS/P, Rhodes Gordon, Rhodes Merlin(Dusty), Schneider Gary, Smith Mervyn P, Soderquist Allan, Soderquist Mel, Warren Clark

Edmonton Skylarks :  Lindstrom Dennis LHP

Grande Prairie Eskimos :  Currie Merv P, Jones Roland RHP, Roberts Garth MGR, Stokke Ray, Watchorn Mel

Granum White Sox :   Fennessey Bill OF, Walasko Willie RHP

Medicine Hat Superiors :  Anton Ron P, Bleile Ed P, Deis Tom P, Zeibart Zeke P

Peace River Stampeders :  Adair Al 1B, Beckner Les OF, Bellerive Roger INF, Brown Frank INF, Clelland Dave INF, Czuy John INF, Czuy Pete, Duda Ron INF, Folkman Len C, Lizotte Pete OF, McPhillamy Dave P, Tansem Lyle OF, Weremy Joe LHP


MANITOBA SENIOR LEAGUE

Hamiota Red Sox :  Brooks Bob, Caldwell Lynn, Grant Jim, Lyall Gord, Mathison Buck, McKinnon Frank, McKinnon W, Robertson A, Scott Gladwyn, Scott Glennis, Smith Bryan, Smith Dallas, Smith Denny, Smith Don, Van Buskirk Gary, Woods Glen, Zuk Murray

Dauphin Red Birds :  Amy Neil P, Basaraba B, Berezinski Bill, Caley D, Fitzpatrick P, Kabel Bob C, Lafrombois D, Lesychen John, Lybacki Bob, McCauley Dennis, McDougall Larry, McPhee Stan, Murray Bill, Secord Roland, Sharpe Barry, Shumanski Gerry, Verbuski Gerry

St. Lazare Athletics :  Attwood Bob, Carefoot Roy, Cuthill Roy, Davidson Bob, Fleury Wallace, Gaston Mike, Ireland Eric, Jamieson Don, Jamieson Ross, Odgers Don, Sararas Garth, Simms Ray, Skeen Stan P, Smith Don, Stainer Del, Stainer Orv, Stratton Tim, Thompson Bob, Wilson Ken INF, Woods Ted

Riverside Blues :  Cory Gene, Cunningham C, Hunter Gord, Kinsley Ross, Lilley Lorne, McLean Don, Medd Jack , Moffatt Barry, Rathwell Wes, Seafoot Cliff, Seafoot Garth, Seafoot Ken, Seafoot Morris, Shaw Orville

Brandon Cloverleafs :  Baryluk Ron, Borotsik Greg, Carcory Don, Charbonneau, Denbow Jack, Evans Ed P, Hunter Don, Lumbard Reid, MacFarlane Morley, MacKay Gerry OF, Mendyk Dennis, Pottinger Don, Seamer George, Smith Bruce, Sumner Don, Town Tommy, Wilson Bob, Wright Mort


BRITISH COLUMBIA

VANCOUVER INDUSTRIAL LEAGUE

Boilermakers :  Adams Don P, Archer P, Gordon P, Mayervich Al P, Neilson P, Ross C, Usselman C, Winbow P

CYO :  Christie P, Ems Eddie OF, Kirby P, Kochan John, Lowery C, Mayervich P, Rutter Dennis P, Shannon P, Stein P, Witherly Dave P

Longshoremen :  Craig P, Doyle C, Fuller P, Montgomery P, Nishi Gordie, Ruddick Ken P, Schick C, Taylor Willie, Ward Don P, Webb Gordie, Wilson P

North Vancouver :  Beckett Bill P, Empey Dave LHP, Hendrickson C, Hodson Cliff, Lemanski Brian, Mahon P, Mann P, Nichol Bert P, Simpson Gord, Spees Ken OF, Spees P, Sullivan C

Westerns :  Bryant Jim P, Cohen Steve P, DeRosa Luigi P, Fenton Darryl C, Field Art C, Kozak FrankJr. P, Kozak FrankSr. P/C, McNeill P, Melville P, Peterson Ron P/3B, Schreiber Harry C, Zailo Gary


DEWDNEY LEAGUE

Bellingham :  Asplund P, Burwick P, Haddock P, Hegwood P, Kohles P, Randall C, Round P, Salsbury P, Thomson C

Coquitlam :  Cameron C, Currie Don, Deans Morley P, Jackson Ian , Sabatine Fred P, Statton P, Wald C, Walsh C, Wild P

Deming :  Atkinson P, Gustafson P, Little P, Raymond P, Ringerback P, Thaubenheim P, Zender Bernie, Zender Dan, Zender Dick, Zender Jim C, Zender Lawrence, Zender Nick P, Zender Pete P, Zender Red P, Zender Spike

Duffs :  Arnett Barry 2B, Berg C, Bissell P/C, Cowan Don, Drummond Lorne P, Edwards C, Frezell Graham P, Gillespie Bill P, Kennedy Bill P, Larson Ken P, Lorenz Ed, Lorenz Jerry, Michaud P, Richards Alan C, Stewardson Stan, Tanner P, Yanchuk Matt

Kingsway /South Burnaby :  Lea P, MacRae P, Osadczuk C, Peters P, Russell P, Smith D. P, Smith Wayne P

Maple Ridge/Haney-Hammond :  Anderson P, Bowyer Ted(Ribsy) C, Hollis P, Knight Don, Kuntz C, Minty Merv P, Paulson Terry P, Philpott P, Schwartz Gary P, Tippe Jack, Trinder Bob P, Wald C, Walker Larry, Wild P, Winrose P, Wiseman Don C/OF

Maillardville :  Baird P, Ballard P, Brummet C, Byland, Erickson C, Hamelin Paul, Inkster C, LeClair Norm P, Lehman John P, Parker Dave, Poirer Maurice P, Rutter Dennis P, Tuckey Dale C, Van Elperin P


Revelstoke Spikes :  Bennison B. OF, Bregolisse Art INF, Casperie K. 3B, Cowie John P, Harding Phil P/Coach, Holloway Kip C/OF, Lundell Brian SS/OF, Lundell Juggy OF, Macko John C, Mucha Albie P, Olynk Jim 2B, Peressini R. OF, Pradolini Al MGR, Pratico John P, Rosen Gerry P/OF, Wurtz Leo 1B

CARIBOO LEAGUE

Quesnel Lumbermen/Billy Barker Hotel:  Beath Dave OF, Boyd Bob, Charlesworth Jack LHP, Crowe Don C, Dye George LHP, Elliot Bob P, Festerling Art/Oscar P, Follack Irv, Fowler, Friesen Wayne P, Gardner L., Johannesen Les 2B, Keen Bill 2B, Mcleod Bill P, Patchett Ron OF, Williams

Prince George Legion :  Carrelli P, Cline Keith P, Cruickshank Gordie, Elliott Bob P, Franaki, Gaal, Kelly, Loftin, McDermid, Neuhomn Pete P

Williams Lake :  Anderson Whitey, Ballard Don P, Laidler Bud MGR, Levins Paul, Moores Jack, Rolston Jim P


Merritt Luckies :  Bedrick Frank, Beecroft Gordon, Brkich John , Ceccon Bruno, Fowles Jack, Jorgenson Ken, Kimura Harry, Mayervich Al, Radies Bob, Schrieber Harold, Sheeley Carl, Webster Larry

Oliver :  Driessen Gary P, Hooker, Jacobs E., Lofting, Vanderburgh Jack 1B

Smithers :  Dave Alf P, Stacy Gary OF


BASIN LEAGUE

Huron Jims :  Buhrt Ron RHP (Minnesota), Couey Rich/Dick P, Crain John RHP (Texas A&M), Fisher Fritz LHP (Michigan), Gonski Rich SS (Notre Dame), Gostick Glenn MGR (Minnesota), Hancock Bill 3B/OF (Texas A&M) (also Rapid City), Heun Don C/OF (LA St), Hoaglund Tom LHP, Hoffman Dave OF (Minnesota), Howell Lou C (Kentucky Wesleyan), Johnson Dave OF (Minnesota), Jones Joe 2B (Michigan), Knutson Chuck OF (Texas), London Gary C/P (Texas), Mayer George 3B/SS (Williams), Michalski Fred 3B (W.Michigan), Miller Bruce LHP (Mississippi So.) (also Pierre), Otto Al/Bob OF (N.Illinois), Purdy Bob OF (Penn), Ryan Bill 2B (Missouri), Smith Larry 1B (Sam Houston St), Spalla Denny OF (Michigan), Stirrat Tom RHP (Nicholls St), Stock Jeff P, Wally Steve C

Pierre Cowboys :  Bohannon Larry RHP (Missouri), Brown Tom OF (Maryland), Davis Bill 1B (Minnesota), Griffin Earl P, Haskins Bernie SS/SS, Haywood Bill RHP (North Carolina), Lynch Jack SS/2B, Martin Wayne C (Wake Forest), Miller Bruce LHP (also Huron), Montgomery Frank LHP (Mississippi St), Nestor Art C , Peterson Rich RHP (Missouri), Porrevecchio Joe 3B (also Watertown), Scripture Bill OF (Wake Forest), Sims Joe RHP/3B, Stallings Jack MGR (Wake Forest), Teagle James(Buddy) C (Florida St), White Jim OF, Woodward Bill/Woody SS (Florida St)

Rapid City Chiefs :   Andresen Jon INF (Minnesota), Bethea Bill SS (Texas), Dickerson John P, Elrod Joe INF (Nicholls St), Ferrand Ray SS (Nicholls St), Hamm Tom 1B/OF (Georgetown), Hancock Bill 3B/OF (Texas A&M) (also Huron), Haney Joe(Bud) OF (Sam Houston St), Holman Gary 1B/OF (USC), Humay Jim RHP (Northwestern), Hunter Mike (Missouri), Kelly 2B, Kohorst Elmer C (Notre Dame), Maguire Chuck P, Matusz Bill P (Seton Hall), Meyer Bob P (Texas Southern), Nunnenkamp Dave P (Texas), Ozbun John P (St.John's MN), Phillips Don OF, Quayle Don LHP/1B/MGR (Wyoming), Robisch Jon P (Valparaiso), Stroud Jack LHP (Missouri), Thompson Butch, Thompson Mike OF (Texas), Westervelt Jim LHP (Colorado)

Sturgis Titans :  Agar Arba P (Oregon), Booth Bob P, BraganJr. Bobby 3B/OF/C (Mississippi St), Doerr Don P (Oregon), Erickson Dennis LHP (Michigan St), French Jim C (Ohio St), Jones Johnny OF (Clemson), Joyce Dick LHP (Holy Cross), Locklin Stu MGR (Wisconsin), Lotz Marv 1B, McClellan Neil OF, Selma Dick RHP (Fresno City), Shitanashi Katsu 2B (Frenso St), Snow Rob RHP (Oregon), Strode Mike/George 2B (Missouri), Suydan Al SS (Colorado St), Walker Luke LHP, White Duane P

Watertown Lake Sox :  Bagby Chuck RHP (Georgia), Cannon John P, Card Jim P, Carter Marl 2B, Cater Marl 2B (Arkansas), Cotton Delano P (Arkansas), Eckhardt John P (Wisconsin St), Flodin Lloyd C/OF (Illinois), Goodwin Ronnie SS (Baylor), Hall Ray OF (Texas A&M), Hamilton Tom MGR, Kasper Ed 3B (Texas), McKenzie Walt 3B (Oklahoma St), Peterson OF, Pietri Wayne OF/P (Loyola), Porrevecchio Joe 3B (also Pierre), Renner Jerry 1B (Illinois), Soden Paul OF (Arkansas), Stanich Ed INF (Illinois), Stark Frank OF (Texas A&M), Whillock Jack RHP (Arkansas)

Winner Pheasants :  Barnowski P, Carazo Ramon OF (Penn), Craig Peter RHP (Detroit), Diener Raymond LHP (Elizabeth College), Etheridge Bill OF, Everhardt Don P (Kansas), Fischer Gary P (Bradley), Floyd Robert SS/2B (UCLA), Heun Don C/OF (LA St) (also Huron), Jenkins Bob (Missouri), Krise Paul (Iowa), Krohn Ron RHP (Wisconsin), Lagunas Luis (Arizona St), Leder Tom RHP (Manhattan College), Lutz Pat C/OF (Syracuse), Lyons Ed MGR (Upsala), McAdams Bob P/OF (Texas A&M), Nichols Don 2B (Wake Forest), Spiezio Ed 3B (Lewis), Uresti Art Rusty C (Texas A&M), Wirth Gary P/OF (McComb JC), Wise Harry RHP/MGR (Colorado St), Wynne Tom 1B (Temple),